Відносини США і Китаю все більше нагадують торгову війну, хоча у Вашингтоні просять не застосовувати подібні формулювання. Ситуація ускладнюється з кожним днем.
"Війну" почали американці. 11 вересня президент Барак Обама встановив загороджувальні мита на імпорт автомобільних покришок з Китаю. США вважають, що Пекін має навчитися грати за загальноприйнятими правилами, тобто не займатися демпінгом на американському ринку.
Наразі, на думку Білого дому, дії КНР позбавляють роботи тисячі громадян Сполучених Штатів.
"Наші дії означають посилення правил гри і створення торгової системи, чесної для всіх учасників", - пояснив журналістам прес-секретар Білого дому Роберт Гіббс. "Ми дійсно розраховуємо, що китайці правильно сприймуть наше рішення", - додав він.
Проте доводи США китайцям залишилися незрозумілими. У Пекіні дії американців сприйняли як протекціонізм і вжили відповідних заходів. Влада КНР розпочала антидемпінгове розслідування відносно імпорту автопродукції і м'яса птиці із США. Все це нібито стало реакцією на скарги місцевих виробників, які постраждали від занижених цін американських компаній.
При цьому на словах китайці також намагаються виглядати миролюбними. "Китай прагне співпрацювати з усіма державами з метою швидкого відновлення світової економіки", - йдеться в заяві Міністерства торгівлі цієї країни.
І це вже далеко не перший американо-китайський економічний конфлікт. Влітку СОТ довелося визнати, що Китай порушує правила організації: Пекін обмежував дистрибуційні можливості американських компаній.
У свою чергу в квітні 2009 року Китай подав позов до СОТ на США у зв'язку із законом, який обмежує імпорт китайської птахівничої продукції до Сполучених Штатів, також зажадавши додаткового розслідування.
|