25 травня в прокуратурі Закарпатської області відбулася колегія про стан додержання законодавства у податковій і зовнішньоекономічній сферах та правозахисної діяльності прокурорів з цих питань. На колегію були запрошені керівники правоохоронних органів краю.
Йшлося зокрема про результати перевірок, які провела прокуратура області з питань додержання вимог законодавства при здійсненні податковою службою контрольних функцій щодо забезпечення правильності обчислення, повноти та своєчасності сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків та інших обов’язкових платежів, а також законодавства про зовнішньоекономічну діяльність.
Прокурор Закарпатської області також відмітив недоліки у роботі правоохоронних органів та детальніше зупинився на діяльності податкової служби.
На території краю зареєстровано 87 тисяч платників податків, з яких 19,4 тисяч юридичних та 67,6 тисяч - фізичних осіб. Упродовж 1 кварталу 2011 року податкова служба області провела 258 перевірок юридичних осіб, в результаті яких порушникам донараховано 10,4 мільйонів гривень та на 3,9 мільйонів гривень виявлено порушень за результатами перевірок фізичних осіб. Втім, незадовільним є той факт, що в області накопичено найбільший податковий борг за 4 минулих роки. При цьому, за останніх 3 роки він зріс удвічі. Причинами такого негативного явища є зокрема неналежне виконання податковою службою області своїх функцій, неефективна робота щодо скорочення податкового боргу, вкрай низький рівень виконання судових рішень у справах про стягнення податкової заборгованості за рахунок активів боржників.
Органи державної податкової служби ще не стали перепоною у припиненні існування численних тіньових схем ухилення від сплати податків та розкрадання бюджетних коштів. Крім того безпідставне зволікання в направленні виконавчих документів за позовами органів податкової служби призводить до ненадходження мільйонних сум коштів до бюджету.
У прокурора були і інші зауваження. Так, до прикладу, неналежним чином, на думку прокурора, працює податкова міліція. Одне з міжрайонних її відділень, при достатній кількості оперативних працівників протягом цього року виявило поодинокі злочини, за якими порушило тільки 2 кримінальні справи. „Ефективність діяльності такого потужного за своїми можливостями правоохоронного органу, що має потужну перевірочну базу, інспекторів, має можливість упередити будь-яке підприємство, яке займається зовнішньо-економічною діяльністю, виробництвом підакцизних товарів є практично нульовою” – відмітив прокурор. Втім, Анатолій Петруня висловив сподівання, що з приходом нового керівника податкова міліція запрацює ефективніше. Були зауваження у прокурора області до всіх правоохоронців щодо виявлення злочинів пов’язаних з організованою злочинністю. Такі взагалі не виявлялися протягом останніх років.
Крім того, на колегії йшлося й про проведені прокуратурою області перевірки з питань дотримання суб’єктами господарювання та контролюючими органами вимог законодавства про зовнішньоекономічну діяльність. Нині на території області діє 1 митниця та 19 пунктів пропуску через державний кордон, працюють 114 митних брокерів і зареєстровано 1159 суб’єктів господарювання, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, з яких у 75 - обліковується дебіторська заборгованість за валютними операціями в розмірі 1,8 мільйонів доларів.
Було також встановлено, що в області має місце неконтрольована торгівля гуманітарної допомоги, ввезеної із-за кордону. Виникали зауваження і до органів державної митної служби. Анатолій Петруня порадив новопризначеному керівнику Чопської митниці Олександру Похильку звернути увагу на серйозну різницю в сумах вилучених товарів у протоколах про порушення митних правил та у сумах вилученої контрабанди в порушених кримінальних справах в порівнянні з минулим роком. Наостанок прокурор області зупинився на діяльності підпорядкованих прокурорів з приводу реагування на факти ухилення від сплати податків. Так, деякі з прокурорів вдаються лише до опрацювання статистичних даних, які надали органи податкової служби. „Перевірками виконання цього завдання не охоплено, неповернення валютної виручки з-за меж країни значне, ухилення від сплати податків значне , реагування прокурорів відносно працівників податкової служби - не відповідає вимогам сьогодення”, - наголосив прокурор області Анатолій Петруня.
Разом з тим з початку 2011 року органами прокуратури області з питань дотримання вимог податкового законодавства порушено 2 кримінальні справи, внесено 78 приписів та подань, за результатами розгляду яких відшкодовано 2,2 мільйони гривень. До відповідальності притягнуто 41 особу, з яких 21 працівник органів податкової служби та опротестовано 6 незаконних рішень органів місцевого самоврядування.
Прес-служба Закарпатської обласної прокуратури
|