В уряді і адміністрації президента Росії працюють над проектом зміни територіальної організації РФ. Згідно з цим проектом, росіяни будуть жити не в 83 регіонах, як нині, а в 20 агломераціях навколо великих міст, де концентруються ресурси. Ця ідея може увійти в передвиборну кампанію президента Дмитра Мєдвєдєва.
"Розвиток агломерацій - природний процес в усьому світі. Росія навіть з деяким запізненням приєднується до нього, а основне завдання влади - допомагати формувати інфраструктуру точок зростання там, де є об'єктивні передумови для формування агломерацій", - наголосила директор Інституту інновацій, інфраструктури та інвестицій Марина Удачина. У документі про переділ карти Росії також йдеться про те, що сучасна територіальна структура недосконала: місцеві органи федеральної влади знаходяться не там, де потрібно, а якість життя в малих містах і сільській місцевості постійно знижується. Більше того, регіональна влада сама вирішує, який населений пункт міський, який - сільський. Тепер пропонується ввести критерії чисельності населення для міст і селищ та встановити єдині критерії розміщення територіальних федеральних органів.
Нині 90% міст в Росії - це малі міста з чисельністю до 100 тисяч чоловік, половина з них - монопрофільні. Кількість жителів у таких містах не росте, школи, інститути, театри, музеї практично відсутні. Розвивати такі поселення безглуздо, стверджується в документі. Замість цього пропонується інший шлях - створити умови для прискореної міграції населення з монопрофільних міст у великі. Автори документа, проте, запевняють, що малі міста в цілому не зникнуть з лиця землі, а будуть розвиватися у складі агломерацій. У документі пропонується створити приблизно 20 великих агломерацій з населенням більше 1 мільйона людей. Утворити високоурбанізовані території пропонується за рахунок міжміських просторів: єдина швидкісна система громадського транспорту, винос виробництв за межі центрів агломерації, переселення людей в передмістя, формування загального торгового, освітнього та культурного простору.
Створення агломерацій не вимагає механічного об'єднання населених пунктів, необов'язково створювати єдине муніципальне утворення, сказано в документі. Але потрібно координувати плани територіального та інфраструктурного розвитку, надати вільний міграційний режим. Основою нової економіки мають стати тримільйонні агломерації, сказано в документі.
Автори документа попереджають, що якщо агломерації будуть розвиватися стихійно, то можуть виникнути дисбаланси в територіальному розвитку. Але на даний момент створення агломерацій законодавчо неможливо.
За словами колишнього члена Конституційного суду Анатолія Кононова, переформатувати бюджет території неважко. А для того, щоб створення агломерації не суперечило конституції, необхідно провести референдум.
Радикальний перегляд кордонів законодавством поки що не врегульований. Однак, за даними видання, ця тема може прозвучати в президентському посланні Федеральним зборам.
Зазначимо, першим про "макрорегіоні" заговорив Володимир Путін ще в кінці 2007 році, будучи президентом.
За матеріалами: ТСН
|