Сексистські зауваження чи жарти є частим явищем у чеських вищих навчальних закладах. Викладачі гадають, що в такий спосіб вони роблять свої лекції веселішими. «Це вже настільки набридло, - скаржиться 25-річна чеська студентка, - що я та інші студенти вирішили бойкотувати пари деяких викладачів, бо їхні жарти на тему сексу є просто обурливими. Це дуже нервує».
Студентські нарікання не голослівні. Це підтверджує дослідження Карлового університету в Празі, проведене в одинадцяти вищих навчальних закладах Чехії. 80 відсотків опитаних студентів скаржилися, що ставали жертвами сексуальних приставань або ж були свідками таких ситуацій. Найчастіший прояв такої поведінки, за даними опитування, – «мацання» студенток викладачами або запрошення до репетиторства на дому.
Правова необізнаність
«Часто викладачі роблять студенткам абсолютно недвозначні пропозиції, - розповідає соціолог Ірена Сметачкова. – Приміром, у мейлах чи смс. Більшості студенток це дуже неприємно, але вони не можуть сказати чіткого «ні», оскільки побоюються, що це негативно позначиться на їхньому навчанні».
Особливо празьких дослідників подивувала необізнаність студенток щодо правових наслідків таких дій для самих викладачів. Це відображає загальне ставлення в країні до цієї проблеми, каже Сметачкова: «Сексуальні приставання не сприймаються серйозно чеським суспільством. Також наші політики недооцінюють проблему. Більшість вважають, що це цілком нормально і, можливо, навіть смішно. Люди не сприймають це як серйозну проблему з важкими психологічними наслідками».
Ні «донжуанству» викладачів!
Соціологи заповзялися змінити такий підхід. Незабаром має вийти спеціальна брошура з рекомендаціями для студентів, як діяти в разі сексуальних домагань, а для викладачів – що дозволено і що ні в поводженні зі студентами. «Необхідно буде також запровадити відповідні параграфи у чеському законодавстві, - каже Сметачкова. - Кожен ректор чи декан має усвідомити: ніхто не толеруватиме проявів сексуальних домагань».
Щонайменше одного разу показову справу таки вдалося довести до кінця й покарати винного. У листопаді 2009 року за подібну поведінку було звільнено професора Карлового університету. Він хотів змусити студентку роздягтися у своїй квартирі. Утім, дівчина не побоялася розголосу й поскаржилася на «донжуанистого» викладача керівництву університету. Щоправда, процес тривав цілих два роки, поки професора таки звільнили.