Сміттєві війни в Закарпатті. Жителі двох сіл Виноградівського району виступають проти будівництва на околицях сміттєпереробного підприємства. Влада запевняє, що завод буде екологічно безпечним. Крім того, пояснюють - якщо ділянку не знайдуть, піде іноземний інвестор, готовий вкласти мільйони в таке підприємство. Люди згодні - завод потрібен, але тільки не біля їхніх будинків.
Теково і Гудь - збунтувалися. З'явилися чутки: на околиці цих сіл невдовзі відкриють звалище, куди звозитимуть сміття з усього району.
Іван Галушка, житель с. Гудь:
- - Це буде справжній Армагедон. Чому? Та тому, що буде отруєно і повітря, і грунтові води, кордон поруч.
За роз'ясненнями люди звернулися в місцеву сільраду. Там підтвердили: цю територію дійсно передали в оренду. Але що там буде - не уточнили. Селяни обурені: з ними навіть не порадилися.
Микола Уйфолуші, житель с. Теково:
- У сусідніх селах були проведені загальносільські збори, на яких люди могли голосувати. Чи то бути цьому заводу, чи-то полігону, чи ні - у нас нічого такого не проводилося.
Біля Текова і Гуді дійсно планують побудувати сміттєпереробне підприємство - підтверджує голова Виноградівської райради. Це буде зразково-показовий завод - абсолютно безпечний для здоров'я людей - запевняє чиновник. От тільки самі люди в це не дуже вірять.
Олег Любімов, голова Виноградівської райради:
- Вони починають казати, да, ми всьо розуміємо, нам потрібне сміттєзвалище, нам потрібно десь сміття возити, але то нехай буде не в нашому селі, і получається така парадоксальна ситуація.
Епопея з пошуком місця для сміттєпереробного заводу у Виноградівському районі продовжується ось вже 5 років. У 2006-му місцева влада спільно з австрійцями підписали необхідні документи. Згідно з проектом, це буде перше в Україні підприємство, яке організовує збір і переробку сміття без шкоди для навколишнього середовища. Місцева влада повинна була знайти ділянку, а інвестор - побудувати завод і забезпечити його роботу. Австрійці до збору сміття приступили - його пакують у спецконтейнери і вивозять в закритих машинах. Ось тільки не на полігон, як планувалося, а на старий міський смітник.
Олександр Карташов, менеджер фірми по збору, переробці, утилізації відходів в Закарпатській області:
- Якщо, не дай Боже, міський полігон уже не зможе приймати відходи і іншої територї не буде, інвестор змушений буде згорнути свою роботу на території району. Спочатку сміттєпереробне підприємство планували побудувати біля села Широкого. Але місцеві жителі чинили опір. У 2008-му вони навіть перекривали рух транспорту на трасі державного значення, яка проходить через село. І владі довелося відмовитися від ідеї будівництва заводу в цьому місці.
Марина Коваль, кореспондент:
- Ось так виглядають тепер околиці Широкого. Після протестів фірма перестала вивозити сміття з села. Тепер відходи місцеві жителі скидають куди попало. Слідом за Широким і інші села району відмовляються від сусідства з сміттєпереробним підприємством. Влада каже: якщо полюбовно домовитися не вдасться - будуть звертатися до суду.
|