Микола Поліщук, Президент Української асоціації боротьби з інсультом, член.-кор. АМН України, професор, екс-міністр охорони здоров’я розповів, що масштабна конференція «Карпатські читання» проводиться саме в Ужгороді завдяки тому, що на Закарпатті ефективно поєднано роботу медиків, влади і наукових установ. «Суть «Карпатських читань» полягає у просвітницькій роботі серед лікарів усіх спеціальностей, (а в основному невропатологів) щодо сучасних досягнень неврологічної науки. Відмінність цієї конференції від інших полягає у тому, що ми не є промоутерами якихось компаній і ліків. Сюди приїжджають фахівці, щоб почути від лекторів з різних країн нову інформацію про те, як працює європейська і світова неврологія», -- каже М. Поліщук.
За його словами, в останні роки в Україні на 14,1 % зменшилася смертність від інсультів. Цю тенденцію пов’язують не із вкладанням бюджетних коштів, а завдяки громадським організаціям, здійсненій ними профілактичній інформаційній роботі.
М. Поліщук також розповів: «Наступного року «Карпатські читання» більше уваги приділять усім формам больових синдромів неврологічних захворювань. Фахівці з усієї країни зможуть долучитися до роботи в онлайн-режимі».
Роман Шніцер, начальник управління охорони здоров’я Закарпатської ОДА наголосив на тому, що основна запорука успішного лікування інсульту – вчасна госпіталізація хворого. «У нас є і спеціалісти, і умови для того, щоб цю патологію ефективно лікувати», -- каже головний медик області.
Володимир Смоланка, професор, керівник Центру нейрохірургії та неврології, депутат Закарпатської обласної ради зауважив, що основне завдання «Карпатських читань» -- навчати лікарів, як слід боротися з інсультом і як правильно здійснювати профілактику. «Найважливіше -- ми поєднуємо практичну медицину і здобутки науки, адже щороку у світі з’являються нові дослідження і нові результати застосування різних методик лікування, про які повинні знати лікарі-практики. Для їх навчання ми використовуємо різні методи, майстер-класи тощо», -- каже В. Смоланка.
Ігор Студеняк, проректор Ужгородського національного університету розповів, що на базі Інституту мозку УжНУ та обласного Центру нейрохіругії та неврології змодельовано повний цикл підготовки фахівців неврології і нейрохірургії вищого класу. Науковець запропонував озвучені на «Карпатських читаннях» презентації видавати окремими «науковими записками».
Марина Гуляєва, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації боротьби з інсультом повідомила, що у Україні щорічно виникає більше 100 тис. нових випадків інсульту. Близько 50% осіб, які перенесли інсульт, стають інвалідами, залежними від оточуючих. Третина хворих – люди працездатного віку. Захворюваність на інсульт в Західному регіоні України складає 188 осіб на 100 тисяч населення (на Закарпатті найнижча кількість випадків інсульту в країні). 44% померлих в минулому році в Україні пішли з життя через інсульт. Ті ж хворі, для кого інсульт не став фатальним, страждають від різних неврологічних порушень: від втрати здатності рухатися до зниження пам’яті та інтелекту.
Головним фактором розвитку інсульту є нелікована артеріальна гіпертензія, але, нажаль, багато людей просто не знають рівень свого артеріального тиску. І це незважаючи на факт, що на цю недугу в Україні хворіють 11,5 млн. людей. Тобто інсульт загрожує кожному четвертому українцю і ця загроза є фатальною.
Запобігти інсульту допоможе здоровий спосіб життя, уникнення куріння, у тому числі пасивного. За словами М. Поліщука, лише профілактика і заборона куріння у громадських місцях здатні зберегти життя десяткам тисяч українців.
Основні ознаки інсульту, які повинен знати кожен -- раптова слабкість у одній з рук чи ніг (в одній половині тіла), порушення мови і раптова сліпота на одне око.