Розповісти про обласний книжковий форум «Книга-Фест 2011», який включає в себе не тільки ярмарок книжок, але й конкурс закарпатської книжки до прес-центру "Закарпаття" прийшли організатори: заступник начальника управління інформації та зв'язків з громадськістю ОДА Василь Комарницький; директор Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки Людмила Григаш та поетеса Надія Панчук.
Як розповіла Людмила Григаш, форум став свого роду продовженням щорічного книжкового фесту «Книжковий Миколай», який сім років поспіль проводився в Ужгороді до дня Святого Миколая. Перейнявши книжкову естафету, Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека минулого року вперше провела форум «Книга-Фест». Цього ж року організатори визначилися і з датою проведення цієї акції. 20 травня є днем народження двох закарпатських літературних корифеїв – Івана Чендея та Петра Скунця і саме цей день стане відтепер традиційним у проведенні книжкового форуму. На форумі, як наголосила пані Людмила, «кожен автор може прийняти участь у ярмарці. Ми надамо стіл та стільці, аби автори змогли вільно продати свої твори. Ми купуємо патент на продаж книг на весь цей день і для видавництв і для окремих авторів.»
Цього року, на відміну від минулого, книжкову виставку вирішили проводити під одним дахом, у галереї «Ужгород». Кращі напрацювання попередніх «Книжкових Миколаїв», як розповів Василь Комарницький, були використані у минулорічній «Книзі-Фест». А помилки минулорічного фесту будуть цього разу взяті до уваги і виправлені, як-от минулорічна процедура продажу книж та презентація одночасно проходили в одному приміщенні. «Цього року, – сказав Василь Миронович, – виставка, продаж та презентації проходитимуть у виставковому залі та поряд з галереєю у художньому салоні «Арт-плюс»». Якщо ж у когось буде бажання, то він зможе перенести свої книжкові полиці на майданчик перед галереєю. Окрім книжкового ярмарку, за словами промовця, «Книга-Фест» стане чудовою можливістю, аби вирішити книговидавничі проблеми. «Сподіваюся, – сказав пан Василь, – що нам вдасться виробити якісь конкретні пропозиції щодо покращення ситуації особливо у книжковій торгівлі. А ви знаєте, що це сьогодні одна з найболючіших проблем книговидавців. ...Зараз обласна державна адміністрація, державний комітет телебачення та радіомовлення проводить велику роботу по поверненню колишніх книжкових торгових площ під книжкові магазини».
Стосовно призів, які отримають переможці конкурсу в 11 номінаціях, то їх фінансування передбачено облдержадміністрацією. А на «Гран-прі» передбачено подарунок від однієї з закарпатських мисткинь. Організатори висловили припущення, що ця нагорода – закарпатський витвір мистецтва – стане традиційною.
Надія Панчук зосередилася на програмі фесту. Як вона розповіла, незважаючи на той факт, що наші видавництва за останні два роки зменшили свої оберти, сьогодні є дуже багато якісних книг. «Із книг, представлених на цьогорічний конкурс, видно, наскільки широка тематика книг, з’явилося багато якісної наукової літератури. І я просто співчуваю журі, якому буде важко працювати і серед якісних вибрати найкращих». Родзинкою фесту стане спеціальний гість – київське видавництво «Грані-Т», яке презентуватиме видані книги, серед яких є й закарпатці Галина Малик, Михайло Сирохман та Олександр Гаврош. «Є умовний поділ на високу полицю літератури, середню полицю літератури та нижня полиця літератури. Так от, наші видавництва починають поступово заповнювати усі ці три полиці», – додала поетеса.
|