Норвезький Нобелівський комітет обіцяє в цьому році зробити світовій спільноті черговий сюрприз при виборі лауреата премії миру.
При цьому інтрига, за традицією, зберігається до останнього моменту: ім'я лауреата престижної премії, заснованої шведським промисловцем і мільйонером Альфредом Нобелем, буде оголошено головою колегії сьогодні в 11:00 за місцевим часом (12:00 за Києвом). Як повідомив комітет, в цьому році на його адресу надійшла рекордна кількість кандидатур. До 1 лютого в Осло було надіслано 237 заявок, 199 з яких - різні громадські діячі, інші - організації.
Повний список кандидатів суворо засекречується на 50 років. Однак самі заявники, до числа яких можуть входити депутати національних парламентів, професори, попередні лауреати, а також члени комітету, вправі при бажанні озвучити внесену ними пропозицію.
Серед розкритих таким чином імен в цьому році значаться "батьки" Інтернету Вінтон Серф, Тім Бернерс-Лі і Лоренс Робертс, прем'єр-міністр Зімбабве Морган Тсвангіраї і колумбійський політик П'єдад Кордоба, яка вела переговори з лівоекстремістського організацією Революційні збройні сили Колумбії. У перелік відомих номінантів входить і росіянка Світлана Ганнушкіна, яка очолює комітет "Громадське сприяння", що надає підтримку вимушеним мігрантам. Вона також входить до Ради з прав людини при президенті РФ.
Крім того, на отримання премії висунуто вокаліста ірландської рок-групи U2 Боно, відомого гуманітарною діяльністю на африканському континенті, і колишнього губернатора Іллінойсу Джорджа Райана, який наклав в штаті мораторій на смертну кару, проте сам відбуває зараз покарання у в'язниці за звинуваченням у корупції. Сама церемонія вручення премії світу пройде 10 грудня, у день смерті Альфреда Нобеля, в ратуші Осло. Решта Нобелівські премії (в галузі літератури, фізіології та медицини, фізики, хімії), а також премія Банку Швеції з економіки присуджуються у Стокгольмі. Як вважається, премію миру Нобель довірив саме норвезькому парламенту тільки тому, що за його життя "країна фьордів" ще була об'єднана унією зі Швецією і, отже, не проводила власну зовнішню політику.
Як відомо, цьогорічну премію вже отримали: з літератури - перуанський письменник Маріо Вергас Льоси, з фізіології і медицини - британський вчений Роберт Едвардс, який у 1950-х роках розробив методику штучного запліднення яйцеклітин поза тілом жінки, з хімії - двоє вчених зі США та один з Японії за створення паладієвого каталізатора в органічному синтезі - новий метод побудови молекул, з фізики - вихідці з Росії Андрій Гейм і Костянтин Новосьолов за "інноваційні експерименти з двовимірною формою вуглецю – графеном"..
tsn.ua
|