Закон "Про основи функціонування ринку природного газу", підписаний президентом Віктором Януковичем, дозволить, на думку експертів, посилити державі свою роль в цьому ринковому сегменті, що надмірно політизується, а також створить можливості для зміцнення в ньому ролі російського "Газпрому".
Президент Янукович 16 липня схвалив закон, що регламентує умови формування і роботи газового ринку в Україні. Інформація про цю подію з'явилася того дня на офіційному сайті глави держави. "Закон визначає правові, економічні і організаційні основи функціонування ринку природного газу. Законом врегульовані питання державного управління, регулювання і нагляду у сфері функціонування ринку природного газу",- говориться в повідомленні.
Які-небудь нюанси першого в українській історії закону про газовий ринок доки напевно не відомі. Тому опитані експерти не змогли точно розповісти про ті ризики, які можуть виникнути у взаєминах суб'єктів нового для України ринкового сегменту. Усі їх прогнози базуються на основі аналізу документу, прийнятого за основу парламентом 2 липня. Після чого спікер Володимир Литвин підписав постанову, якою доручив комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики і ядерної безпеки "допрацювати законопроект з урахуванням зауважень і пропозицій". Яке у результаті смислове наповнення отримав закон, стане зрозуміло після його опублікування.
Експерти сумніваються, що в остаточному варіанті документу скорочені функції і повноваження Національної комісії регулювання електроенергетики на газовому ринку. "НКРЕ надані занадто великі повноваження. Фактично це нівелює ринкову суть самого закону про ринок газу. Повноваження НКРЕ можуть використовуватися урядом в політичних цілях. Тому газ стане ще дієвішим інструментом в передвиборних і політичних цілях, уряд зможе пускати на ринок обрані компанії і заважати роботі неугодних",- вважає Богдан Соколовський, який був представником президента Віктора Ющенка з міжнародних питань енергетичної безпеки.
Експерт з енергетичних питань Центру Разумкова Володимир Омельченко вважає український закон застарілим по відношенню до вимог європейського законодавства, оскільки він розроблявся з урахуванням тих директив ЄС, які вже втратили свою силу. Зокрема, в 2009 р. ЄС затвердив директиву, згідно якої компанії типу російського "Газпрому", тобто функції, що не знаходяться в ЄС і об'єднуючі в собі, по здобичі, транспортуванню і постачанню газу, не можуть розглядатися в якості інвесторів газового ринку. Український закон не містить подібні обмеження. Тому, за словами Володимира Омельченко, Газпром може спокійно інвестувати в український газовий ринок, перекуповувати мережі і скільки завгодно торгувати газом, займати якусь досить велику частку газового ринку.
tsn.ua
|