Формальною причиною оголошення догани ректору Ужгородського національного університету Миколі Вегешу у наказі міністра освіти і науки, молоді та спорту України Дмитра Табачника названо невиконання постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 2011 р. № 709 «Про державне замовлення на підготовку фахівців, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів (післядипломна освіта) для державних потреб у 2011 році» та наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 30.06.2011 № 712 «Про державне замовлення на підготовку та випуск фахівців з вищою освітою у 2011 році».
Однак, справжня причина, чи, точніше, мета криється в 2-му пункті даного документу: "Попередити зазначених у цьому наказі керівників, що у разі допущення в майбутньому невиконання або неякісного виконання актів законодавства, наказів Міністерства та умов викладених у контракті, Міністерством буде вжито заходів відповідно до законодавства". Тобто, по суті закладаються підвалини під майбутню розправу з ректорами, які не засвідчили свою лояльність відомому своєю радикальною антиукраїнськістю міністрові. Тому не випадково поряд з прізвищем ректора УжНУ, який, не зважаючи на принизливі листи до міністра, так і не знайшов персонального контакту з Табачником, в цьому переліку присутнє й ім'я президента Національного університету "Києво-Могилянська академія" Сергія Квіта (до речі, також ужгородця), який відкрито і різко опонував Табачнику.
У 2012 році на Україну очікують парламентські вибори. Цілком зрозуміло, що викладачі та студентство -- це потужній важіль впливу на їх результат. Під керівництвом ректора об'єднаного ЗакНУ могло би опинитися понад 16 тисяч студентів, викладачів, науковців, інженерно-технічного та допоміжного персоналу. Плюс 30-35 тисяч членів їх сімей.
Колишній, як і сам міністр Табачник, член СДПУ (о) (а нині, так само, регіонал) ректор ЗакДУ Федір Ващук в цьому контексті для Табачника -- фігура оптимальна. Тим більше, враховуючи його фінансовий потенціал, здобутий в часі керівництва вузом, так і виходячи з його давніх амбіцій і, слід констатувати, контрастних до нинішнього ректора УжНУ енергійності та цілеспрямованості. Можна сказати, що Ващук для Табачника, на відміну від того ж Вегеша, "брат по крові" і духу. Саме тому загалом актуальна і назріла ідея об'єднання вузів у недалекоглядній "транскрипції" владних структур -- обласної та державної -- набуває виключної політичної спрямованості. Під сумнівні оборудки Табачника, що своїм меркантильно-політичним стартом з Закарпаття вирішив, заодно, відрапортувати Януковичу про початок реформ в українській вищій освіті, "підстелилася" і регіональна влада Закарпаття: в контексті майбутніх виборів несамостійний і непатріотичний "губернатор" Закарпаття Ледида мислить схемами, вкладеними йому в голову одіозним міністром, а тому й подав до Кабміну листа з пропозиціями, продиктованими Ващуком (всі папери подаються від імені самозваної та сумнозвісної Ради ректорів, до складу якої не входять ні ректор УжНУ Микола Вегеш, ні ректор МДУ Юрій Мигалина).
Утім, неактивний і невиразний -- на тлі, скажімо, політично нуртуючого Львівського національного університету, чи, хоча б, тієї ж самодостатньої, а тому не готової впасти під Табачника Києво-Могилянки -- приречений на жертву УжНУ може стати для Табачника останнім цвяхом в його політичну домовину. Бо несприйняття методів роботи Федора Ващука, помножене на його політичну неперебірливість може стати тим "вітром", який передчасно роздмухає на крайньому заході України жевріюче незадоволення діями і бездіяльністю влади Віктора Януковича. Якщо долучити до цього фінансовий і владний потенціал Віктора Балоги, креатурою якого є нинішній керівник УжНУ, і його вплив у політичних верхах України, зокрема і прямий вихід на Президента, нинішні ЗакНУшні ініціативи міністра Табачника виглядять, в підсумку, вельми сумнівно, і більше того -- безперспективно. Нинішня регіональна влада Закарпаття, одразу після завершення місцевих виборів, пробувала, було, оголосити війну Балозі і потерпіла однозначне фіаско. Якщо нині Табачник з Ващуком підключать до нової війни на боці Балоги багатотисячний колектив УжНУ, ця війна завершиться ще швидше і зі значно сумнішими для регіоналів і масштабнішими результатами. І за це Янукович навряд чи погладить по голові свого представника на Закарпатті -- Олександра Ледиду, ані особу, яка подвигла його на цю авантюру -- Дмитра Табачника. Тим більше, що критичну масу незадоволення на свою адресу від Президента останній назбирав ще раніше.
Ще безперспективнішою бачиться уся ця "табачна" суєта довкола УжНУ і в контесті тих "союзників", які поспішили підставити своє сумнівне плече цій авантюрі. Сьогодні на підтримку Федора Ващука в несподівано затрубіли кишенькові глашатаї екс-мера ужгорода Сергія Ратушняка -- ті, які ще недавно топталися по ньому вздовж і впоперек, не гребуючи найпаплюжнішими характеристиками і найгидкішими епітетами. Навряд чи ця запопадлива і безпринципна допомога стане в нагоді в цій завідомо безперспективній справі. Враховуючи "авторитет" Ратушняка, чітко означений минулими виборами, швидше навпаки...
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
Н А К А З
м. Київ 11. 08 2011 р. № 363-к Щодо притягнення ректорів вищих навчальних закладів
до дисциплінарної відповідальності
За невиконання актів законодавства, зокрема постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 2011 р. № 709 "Про державне замовлення на підготовку фахівців, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів (післядипломна освіта) для державних потреб у 2011 році" та наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 30.06.2011 № 712 "Про державне замовлення на підготовку та випуск фахівців з вищою освітою у 2011 році",
НАКАЗУЮ:
1. Оголосити догану: - ректору Запорізького національного технічного університету Бєлікову Сергію Борисовичу; - виконуючому обов'язки ректора Запорізького національного університету Бондарю Олександру Григоровичу; - ректору Державного вищого навчального закладу "Ужгородський національний університет" Вегешу Миколі Миколайовичу; - ректору Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля Голубенку Олександру Леонідовичу; - ректору Національного університету водного господарства та природокористування Гурину Василю Арсентійовичу; - президенту Національного університету "Києво-Могилянська академія" Квіту Сергію Мироновичу; - ректору Дніпродзержинського державного технічного університету Коробочці Олександру Миколайовичу; - ректору Національного аерокосмічного університету імені М.Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут" Кривцову Володимиру Станіславовичу; - ректору Одеського національного морського університету Морозовій Ірині Володимирівні; - виконуючому обов'язки ректора Донбаського державного технічного університету Окалєлову Василю Миколайовичу; - ректору Севастопольського національного технічного університету Пашкову Євгенію Валентиновичу; - ректору Запорізької державної інженерної академії Пожуєву Володимиру Івановичу; - ректору Одеської державної академії холоду Притулі Валерію Васильовичу; - ректору Харківського державного технічного університету будівництва та архітектури Шкодовському Юрію Михайловичу.
2. Попередити зазначених у цьому наказі керівників, що у разі допущення в майбутньому невиконання або неякісного виконання актів законодавства, наказів Міністерства та умов викладених у контракті, Міністерством буде вжито заходів відповідно до законодавства.
3. Директору департаменту роботи з персоналом та керівними кадрами (Некрасса І.А.) повідомити зазначених у цьому наказі керівників про оголошення догани під розписку.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Міністра Суліму Є.М. Підстава: стаття 147 Кодексу законів про працю України, контракти з зазначеними у цьому наказі керівниками вищих навчальних закладів, наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 30.06.2011 № 712 "Про державне замовлення на підготовку та випуск фахівців з вищою освітою у 2011 році", доповідна записка департаменту вищої освіти від 11.08.2011.
Міністр Д.В. Табачник
|