Купити авто без кількамісячної черги сьогодні майже неможливо: українці розкуповують «бюджетні» машини, як гарячі пиріжки. У магазинах побутової техніки – аншлаг.
Люди купують холодильники, телевізори, ноутбуки та мобільні телефони не тому, що вони різко подешевшали і стали неймовірно доступними. Останні декілька місяців українці забирають гроші з банків і несуть їх в магазини в надії встигнути придбати щось цінне, поки гроші не знецінились. Про те, що паніка набирає обертів, свідчать кілька факторів. ТСН.ua разом з експертами спробував їх проаналізувати та дізнатися, чи дійсно є приводи для занепокоєння.
Фактор №1: Споживчі настрої погіршилися
Початок осені 2011 року відзначився погіршенням споживчих настроїв українців. Для прикладу, вересневе значення індексу споживчих настроїв дорівнює 74,7, що на 6,7 пункту менше ніж у серпні. Падіння споживчих настроїв відбулося насамперед за рахунок погіршення економічних очікувань. Люди почали більше боятися безробіття, очікують зростання інфляції. Про це свідчать дані дослідження споживчих настроїв в Україні, яке щомісяця здійснює GfK Ukraine.
Тетяна Ситник, керівник відділу стратегічних досліджень GFK Ukraine пояснює ТСН.ua такі настрої населення наступним чином:
«Споживчі настрої були низькими, потім був сильний ривок у серпні – бо продукти подешевшали, інфляція знизилися. А у вересні вони впали. За прогнозами у четвертому кварталі тенденція до погіршення споживчих настроїв продовжиться. Адже зростання доходів уповільнюється – зараз цей показник складає 3,4%, а у першому кварталі був 8,7%», - констатує експерт.
Фактор №2: Почався відтік депозитів
У звіті, представленому НБУ на початку жовтня, говориться про те, що у вересні фізичні особи забрали з банків 2,7 млрд гривень (-0,9% по відношенню до серпня). У Нацбанку розводять руками: за період січень-серпень банки спостерігали приток вкладів у розмірі 12%, а вже у вересні 2011 – вперше з 2009 року – зафіксовано чистий відтік капіталів фізичних осіб.
«Відтік депозитів був викликаний низкою причин. По-перше, провокаційними розмовами про другу хвилю кризи. По-друге – незграбні дії Нацбанку, зокрема – вимагання паспорту при обміні валют. Ці дії були розцінені населенням як наближення девальвації. Природно, що населення скуповувало валюту за рахунок збережень і депозитів, які люди забирали з банків», - вважає заступник голови Асоціації українських банків Олексій Кущ.
Об'єктивних же причин для недовіри банкам немає, запевняє Кущ, економічна ситуація в Україні сьогодні значно краща за ситуацію у кризовий 2008 рік.
«Щоправда, якщо Нацбанк продовжуватиме закручувати кисень банківській системі і ставитиме у главу кута лише національну валюту (адже потрібно думати не тільки про неї, а й про зростання економіки), тоді дійсно це може вилитися у досить серйозні наслідки», - вважає пан Кущ.
Фактор №3: Збільшилися продажі побутової техніки та авто
За даними Держкомстату, у другому кварталі українці на 30% більше стали купувати предмети домашнього вжитку і побутової техніки. У компанії GFK у серпні зафіксували небувалий попит на ноутбуки та LCD-телевізори. А продажі авто наприкінці літа в Україні виросли на 54% - це 21 тисяча штук, підрахували у AUTO-Consulting. Нічого дивного, кажуть експерти, люди просто не знають, що робити із своїми заощадженнями.
«Ми зафіксували той факт, що більша кількість людей не планує зберігати, накопичувати гроші. Якщо у 2010 році українці заощадження накопичували, то починаючи з 2011 року почали витрачати, - розповідає Тетяна Ситник. - Росте доля витрат у загальних доходах. За даними 2010 року, витрати у загальних доходах складали 80%, у другому кварталі 2011 року – це 90%. Люди боялися знецінення грошей».
Підтверджує думку попереднього експерта старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.
«Є погіршення настроїв населення відносно стабільності гривні. Вже два місяці поспіль населення забирає депозити. Частина цих грошей йшла на купівлю товарів тривалого використання – автомобілів, побутової техніки, а також частково на купівлю іноземної валюти», - розповідає пан Жолудь.
У магазинах побутової техніки дійсно спостерігається аншлаг. На касах люди стоять у чергах. Побутову техніку купують як за готівку, так і в кредит. Співробітник кредитного відділу одного з банків розповів ТСН.ua, що у жовтні кредитів на техніку було видано в сумі на 20% більше, порівняно з вереснем. З одного боку, близиться Новий рік, і саме цим можна було б пояснити такій ажіотаж. Але є й інші фактори.
«Зараз спостерігається сплеск споживчого кредитування, - розповів нам Олексій Кущ. – Кредити стали більш доступними, відсоткова ставка знизилася. З іншого боку, були певні дії Нацбанку, які мали обмежити споживче кредитування. Тому люди злякалися, що споживчі кредити зникнуть з ринку і поспішили до магазинів». А ось божевільний попит на авто гендиректор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко пояснює не тільки страхом втратити збереженням, скільки страшилками про введення мита на іномарки.
«Попри те, що Назаренко каже, що це маячня, і ніякого мита не буде, люди бояться, що автомобілі таки подорожчають, і біжать їх купувати, - розповідає голова ВААІД. - А тут ще й Нацбанк каже – ми утримаємо гривню, і забороняють разом з тим без паспорта купувати валюту. Долар купити неможна – паспорт треба показувати, всі бояться. Таким чином відбувається ажіотаж. Люди не впевнені у завтрашньому дні, вони хочуть вкласти свої заощадження – хай я не «рено» куплю, то хоча б «чері», поки гроші не знецінилися».
Експерти заспокоюють: обґрунтованих підстав для паніки немає
Тож, підсумовуючи думки експертів, можна стверджувати, що приводи для паніки здебільшого були штучними. Олексій Кущ вважає, що до кризи Білорусі нам далеко, адже у нас споживча активність викликана іншими факторами.
«Дійсно, в Білорусі також перед кризою люди розмітали імпортну техніку у магазинах. Але купували за готівку. У нас інша ситуація. Люди беруть техніку не за готівку, а в кредит, і говорити про те, що напередодні кризи люди хочуть взяти на себе додаткові кредитні зобов'язання було б нелогічним, - вважає Олексій Кущ.
А ось скуповувати техніку у надії потім її продати і повернути вкладені кошти, експерти не радять.
«Якщо ви купили, скажімо, чайник, принесли його додому і не розпаковуючи захочете його продати – ви не тільки не зможете на цьому заробити, але й не повернете собі навіть витрачені кошти. Тому що потенційні покупці будуть боятися купляти з рук через можливий брак чи ще щось», - каже Олександр Жолудь.
Те ж саме стосується автівок: купувати їх зараз – не найкращий варіант. Україна вже майже узгодила економічну частину угоди про асоціацію з ЄС, згідно з якою до нашої країни щороку ввозитимуть близько 45 тисяч іноземних авто без мита, тож їх вартість, очевидно, знизиться. «Гадаю, іномарки можуть подешевшати відсотків на 10», - прогнозує Назаренко.
Забирати депозити з банків і класти гроші під матрац експерти також не радять. Як такого мораторію на зняття депозитів не вони не передбачають. Щоправда, не виключають, що на законодавчому рівні у майбутньому можуть прописати норму про неможливість зняття довгострокового депозиту до закінчення терміну його дії, наголосивши, що такі норми діють у європейських країнах.
Загалом відтік депозитів фізосіб у 1% - не привід для паніки, кажуть аналітики, нагадуючи про те, що у жовтні кризового 2008 року чистий відтік вкладів склав цілих 10%. Утім попереджають: якщо вересневі дані стануть початком негативної тенденції – для банків це буде небезпечно.
http://tsn.ua
|