Чинний мер Ужгорода Віктор Погорєлов, який у передвиборчій агітації робив акцент на вирішенні господарських проблем та благоустрою міста, схоже, почав робити певні кроки в цьому напрямку. Так, мерія погодилась з пропозицією Асоціації ковалів Закарпаття виготовити за кошти ковалів чотири декоративні ліхтарі-вказівники (на вулицях Корзо, Волошина, Корятовича та Духновича). Також знайшовся спонсор для реконструкції пам’ятника святому Івану Непомуцькому на Кальварії.
Напередодні весни постала проблема озеленення міста, яку ужгородська влада взялася вирішувати самотужки. Так, 22 лютого відбулася нарада міжвідомчої комісії, присвячена темі озеленення міста. Зокрема, мова йшла про визначення подальшої долі вражених тлею і тутовою щитівкою дерев у історичній частині міста.
Присутні на нараді директор підприємства "Агромікс" Петро Харевич, директор ботанічного саду Дмитро Сойма, завідувач кафедри плодоовочівництва і виноградарства УжНУ В.Симочко, завідувач кафедри ботаніки УжНУ О. Колесник запропонували замінити вражені хворобою дерева. Можливим був варіант проведення хімічного лікування, але цю процедуру слід проводити 4-5 разів на рік і вона шкідлива не тільки для дерев, але й для людей. Крім того, ніхто не давав гарантії, що це дасть позитивний результат. Тому заміна науковцям видається найкращим виходом із ситуації.
2 березня на черговому засіданні ужгородського виконкому держслужбовці таки вирішили замінити молоді дерева катальпи на 35 саджанців більш типових для Закарпаття сливи та ясеня.
Пересадку було доручено здійснити тільки силами комунального підприємства "Агромікс". Слід зазначити, що "Агромікс" щороку отримує з міського бюджету кошти (у тому числі на озеленення) в розмірі 500-800 тисяч гривень. При цьому значних додаткових витрат на пересадку дерев не передбачається. В постанові лише згадується, що місце посадки буде знезаражене інсектицидами (максимальна ціна до 500 грн.) та розчином вапна. Але у підсумку кошторис заміни катальп становив 78 тисяч гривень. Тобто на пересадження одного дерева необхідно витратити 2300 гривень.
При цьому навіть саджанці не потрібно купувати. У кінці минулого місяця представники влади зазначили, що вже мають 29 дерев для посадки.
На що були витрачені кошти?
До речі, свого часу деякі ЗМІ повідомляли, що у 2003 році на посадку катальп, які змінили платани та каштани, було витрачено ще більше – понад 150 тисяч гривень. *** У прес-релізі з нагоди рішення про катальпи прес-секретар Ужгородського міського голови Алла Хаятова повідомила, що міська влада очікує на усі доречні пропозиції та ідеї щодо озеленення міста. Ось пропозиція від інтернет-видання "Закарпатська Країна" – беріть приклад зі свалявських юннатів.
Як повідомляє сайт Свалявської райдержадміністрації, 18 гуртків еколого-натуралістичного спрямування протягом минулого року оновили дендропарки дев'яти шкіл району і безкоштовно висадили 12 га лісу. Якщо б вони співпрацювали з ужгородською владою, то заробили б 160 мільйонів 416 тисяч гривень.
Коли усвідомлюєш, що пересадка одного дерева може коштувати 2300 гривень (середня зарплата ужгородця – 1800 грн.), то коментар щодо висадки дерев у прес-релізі: "...На жаль, для повного оновлення коштів нема, але ми будемо поступово це робити. Прошу мешканців міста ставитися до цього з розумінням", може набути іншого значення.
|