Астрономам вперше вдалося виявити водяну екзопланету, що відноситься до класу Суперземель і має власну атмосферу.
Стаття вчених з'явилася в журналі Nature, а її короткий виклад приводиться на сайті Європейської південної обсерваторії. Нова планета обертається навколо зірки GJ 1214, розташованої на відстані всього 40 світлових років від Землі в сузір'ї Змієносця. Маса планети становить приблизно 6 земних, а радіус - близько 2,7 земних. За словами вчених, невисока щільність планети пояснюється тим фактом, що вона складається переважно з води, а також невеликої кількості заліза і кремнію.
Період обертання планети навколо власної зірки становить близько 38 годин. Так як радіус орбіти відносно малий - приблизно 1 / 70 астрономічної одиниці (радіуса орбіти Землі), - то температура на поверхні складає приблизно 200 градусів за Цельсієм.
Таким чином, у планети, крім твердої поверхні (колосальний тиск призводить до утворення льоду навіть при такій високій температурі), є атмосфера товщиною близько 200 кілометрів.
Відкриття було зроблено за допомогою спектрографа HARPS, встановленого на 3,6-метровому телескопі в обсерваторії La Silla. Учені підкреслюють, що близькість планети дозволяє теоретично вивчати її атмосферу вже наявними приладами, не чекаючи введення в дію спостережних інструментів нового покоління.
Як відомо, зовсім недавно астрономам вперше вдалося виявити планету, за складом нагадує Землю. Мова йде про Corot-7b - найменшу з відомих екзопланет. Про будь-яку іншу подібність із Землею говорити не має сенсу - планета обертається навколо зірки з періодом приблизно 20 годин на відстані 0,0172 астрономічної одиниці.
|