Більше чехів зможуть отримати компенсації за маєтки на Закарпатті, вимушено покинуті напередодні Другої світової війни. Відповідні зміни пропонує чеський Сенат.
Громадяни колишньої Чехословаччини мають право на отримання компенсацій за маєтки, вимушено покинуті ними у Закарпатті напередодні Другої світової війни. Однак закон хочуть удосконалити, а коло претендентів на компенсації – розширити.
На думку більшості чеських сенаторів, компенсаційний закон має поширюватися на період від 29 вересня 1938-го аж до 29 червня 1945-го, тобто від дня підписання Мюнхенської угоди до передачі Підкарпатської Русі під владу Москви. Нагадаємо, що за Мюнхенською угодою прикордонні землі Чехословаччини, населені німцями, приєднувались до нацистської Німеччини, а частина чеських територій - до Польщі та Угорщини, зокрема і «Підкарпатська Русь».
Закон проігнорував третину претендентів
Досі згаданий закон брав до уваги інтереси лише тих чехів, які змушені були поїхати з території Закарпаття між листопадом 1938-го і березнем 1939-го. Особи ж, які у цей період залишалися, а стали біженцями лише після березня 1939 року, не мали жодних прав на компенсацію. Наслідком часового обмеження, зазначає сенатор Томаш Ґруліх, законного відшкодовання не одержало 200 з 600 заявників.
Пропоновані сенатом зміни коштували б чеській скарбниці 210 мільйонів крон (майже вісім з половиною мільйонів євро), а загалом на закарпатські компенсації держава передбачала витратити один мільярд крон.
Подарунок Сталіну від Ґотвальда
Згаданий закон набув чинності позаторік, й відтоді чеським утікачам із Закарпаття, яке навесні 1939-го було окуповано Угорщиною, виплачено з бюджету 127 мільйонів. Максимальна сума компенсації становить два мільйони крон.
Підкарпатська Русь входила до складу Чехословаччини від 1919 року, а по закінченні Другої світової війни передана СРСР на підставі угоди між ґотвальдівською Прагою та сталінською Москвою.
Автор: Микола Шатилов Редактор: Захар Бутирський
|