Працівники Ужанського національного природного парку разом з колегами Карпатського НПП, ПЗ «Горгани», НПП «Синевир» та «Гуцульщина» взяли участь у навчальній поїздці в природо-заповідні установи півдня Франції, організованій у рамках міжнародного проекту «Збереження та стале використання природних ресурсів Українських Карпат» і профінансованій урядом Норвегії та підтриманій Світовим фондом охорони природи (WWF).
Основна мета виїзду української делегації – вивчення досвіду співпраці між адміністраціями парків та місцевими громадами, а також іншими зацікавленими сторонами у сфері організації туризму, проведення екологічно-освітньої діяльності.
- Ми взяли участь,- розповідає Олаг Горбей, провідний фахівець відділу рекреації, пропаганди та екоосвіти УНПП,- в обговоренні таких головних питань: як сприяти сприйнятливішим для довкілля видам туризму?; сталий туризм, відповідальний туризм – це процес, це подорож; чи може розпочати природоохоронна територія цей процес і якою буде мета цієї подорожі?; в якій формі може бути залучена громада (інші зацікавлені сторони) до такої роботи; які види комунікацій найуспішніші для природоохоронних територій?; як їх застосовувати у випадку земельних конфліктів, проблем з побутовими відходами, для фандрейзингу?; зв'язки з громадськістю та стратегії промоції діяльності природоохоронних територій – як їх створювати і хто повинен цим займатися?
За час поїздки вдалось відвідати регіональні природні парки "Люберон" та "Вердон" а також національний парк "Меркантур".
У регіональному ландшафтному парку "Люберон" всі ознайомились з роботою екоосвітьного центру парку, що розташовується в середньовічному замку Бюкс в місті Кабаньйон. Потім відбулась зустріч учасників поїздки з працівниками адміністрації парку.
Далі нас чекав район Охри в місцевості Росільйон. Колишнє підприємство з видобутку природного пігменту – охри перетворено в цікавий туристичний музей. В кар'єрі з якого видобували сировину для виробництва охри, влаштовано одну з найпопулярніших екологічних стежок в регіоні.
Наступного дня відбулась зустріч з перезидентом Асоціоції веловідпочиноку в Любероні, що об'єднує представників 92 організації туристичного бізнесу регіону. Працівники організації влаштували презентацію діяльності асоціації, а потім відбулось обговорення практичних аспектів діяльності асоціації. На завершення дня поведено велопрогулянку околицями міста Форкалквур.
Також були проведені вечори-зустрічі з представниками громад, що проживають на території регіонального парку. Четвертий день поїздки був присвячений відвіданню Регіонального парку "Вердон". Після зустрічі з працівниками адміністрації парку фахівці в сфері рекреаційної діяльності презентували роботи з менеджменту відвідувачів та комунікації з гостями парку. Цікавим було відвідання після обіду екологічного готелю. Власник готелю провів невеличку екскурсію, під час якої представив екологічне планування будівлі та засоби енергозбереження. А також розповів про власну співпрацю з адміністрацією парку та іншими природоохоронними організаціями.
Завершальний день був присвячений відвіданню Національного парку "Меркантур". Зранку всі здійснили екскурсію екологічною стежкою в супроводі працівників парку, а згодом відвідали візит-центр парку в місті Вальдберг, де переглянули відеопрезентацію парку та спілкувались з працівниками парку.
Іван Кузович
|