Грязелікування має багатовікову історію. Це найстаріший метод лікування. Стародавні єгиптяни практикували грязелікування ще тисячі років тому для лікування різних захворювань. Вони намазували хворі частини тіла мулистими відкладеннями Нілу і прогрівали їх на сонці. Грязями користувалися стародавні римляни і греки, лікувалися ними в Стародавній Індії і Китаї.
У Росії лікування грязями стало особливо популярним в XIX столітті, грязелікарні Криму і Кавказу відвідувала велика кількість хворих і людей, що просто піклувалися про своє здоров`я. C того часу продовжуються наукові дослідження цього ні з чим не порівнянного природного феномена.
Секрет лікувального ефекту полягає в тому, що у складі грязей багато мінеральних речовин, органічних і неорганічних, багато сірки, марганцю, сірководню, йоду, мікроелементів, до речі, багато учених пояснюють лікувальну дію всмоктуванням цих окремих частинок. А також тим, що в її складі багато біологічно активних речовин, які мають антибактеріальний і гормоноподібний ефект, діючи як природний антибіотик. Тому і досягається цілий спектр лікувальних дій процедури: протизапальна, розсмоктувальна, зігріваюча.
Що лікують грязі
Грязі нормалізують обмін речовин в підшкірному жирі і є незамінними в боротьбі з целюлітом.
Під впливом місцевого застосування поліпшується стан кістково-м`язової системи, посилюються захисні процеси в організмі. Лікувальна грязь заспокоює болі і має сприятливу дію на багато процесів життєдіяльності.
Крім того, грязями лікують артрити, артроз, ревматизм, люмбаго, радикуліт, переломи кісток і інші захворювання м`язів, суглобів, кісток.
До основних властивостей грязей можна зарахувати наявність в них бактеріофага (речовини, сприяючої розчиненню бактерій), а також здатність знімати запалення.
Процедура грязелікування
У практиці грязелікування розрізняють загальні і місцеві процедури. Із загальних процедур на багатьох наших курортах з давніх часів широко застосовували загальні грязьові ванни і аплікації. Це виглядає так: грязь нагрівають до певної температури, і лише лікар визначає тривалість процедури і площу для конкретної аплікації. При температурі 38-42 °С пацієнта відразу укладають на наперед підготовлений грязьовий коржик, ретельно обмазують необхідні ділянки тіла, після чого послідовно укутують простирадлом, клейонкою і ковдрою. У той час, поки ти насолоджуєшся чудовими властивостями лікувальних грязей, медичні сестри уважно стежать за твоїм станом. Процедура продовжується зазвичай 15-20 хвилин, рідше 30 хвилин. Після закінчення процедури тебе розкутують, знімають з грязі, і ти обмиваєшся під дощовим душем температурою 36-37 °С. Процедури проводять через день, іноді два дні підряд з відпочинком на третій. Невеликі за площею аплікації, наприклад, на кисть, суглоб можна проводити щодня.
Процедура лікування грязями дуже м`яка і приємна. Приємна настільки, що багато хто намагається лікуватися самостійно. Але теплові процедури (грязелікування), застосовуються тільки за призначенням лікаря після ретельного і всебічного обстеження. А самолікування загрожує підвищенням тиску, перегрівом і іншими неприємними наслідками. Грязелікування взагалі належить до сильнодіючих процедур, терапія є серйозним навантаженням для організму.
Правила грязелікування
Перед прийомом процедури і після закінчення відпочинь 15-20 хвилин, не менше.
Під час курсу лікування стався до себе особливо дбайливо: уникай переохолоджень, надмірних фізичних навантажень.
health.unian.net