Групі вдалося показати, що ці павучки величиною всього приблизно 4 нанометри в діаметрі здатні автономно пересуватися в спеціально створеному двомірному просторі та виконувати найпростіші функції, притаманні роботам: починати рух, повертати, зупинятися.
Робот являє собою білкову молекулу, до чотирьох кінців якої прикріплені короткі відрізки специфічних молекул ДНК. Ці молекули можуть взаємодіяти з іншими відрізками ДНК, відрізаючи від них частину відповідно до принципу компліментарності. Розмістивши потрібні відрізки ДНК на гладенькій поверхні за допомогою технології ДНК-орігамі, вчені розмітили шлях, по якому їхній чотириногий павук повинен рухатися.
"Ця молекула підпадає під визначення робота: машини, здатної відчувати навколишнє середовище, приймати рішення і виконувати дію на основі цих відчуттів", - сказав Ерік Уїнфрі, співавтор Стояновича.
Автори проекту вважають, що з часом він зможе набути важливого прикладного значення, зокрема, в медицині.
"Можете уявити собі такого павука, що несе ліки і що прикріпляється, наприклад, до клітинної мембрани, павук виявляє рецептор на її поверхні і запускає роботу ліків", - сказав Хао Ян, співавтор Стояновича.
"Втім, до подібних молекулярних машин нам ще далеко, буде потрібно ще, може, 100 років прогресу, перш ніж вони знайдуть застосування", - додав Стоянович.
Нагадаємо, що влітку минулого року фахівці з університету Хартфордшира заявили про розробку роботизованої домашньої техніки. Вони мають намір створити штучну особистість - комп'ютерний мозок, який буде перестрибувати з управління одним роботом до іншого.