Розміри тарифів на житлово-комунальні послуги є необґрунтованими, а структура абсолютно непрозорою. Так вважає директор Аналітично-дослідницького центру «Інституту міста» Олександр Сергієнко.
"В розмірі тарифу на тепло та гарячу воду вартість газу становить за різними даними від 53% до 65% і підприємства теплокомуненерго отримують його по єдиній для усіх ціні, тому логічно очікувати, що вартість одиниці теплової енергії відрізнятиметься по різних регіонах не більш як на 15% - 25%, – пояснює аналітик. – Однак, насправді, місцева влада та Національна комісія з питань регулювання енергетики, яка зараз встановлює тарифи, мають широкий простір для маніпуляцій цифрами".
За інформацією Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, в Києві "фактична собівартість" однієї гігакалорії, заявлена владою як "економічно обґрунтована", становить 231,55 грн (без ПДВ), а от в Запоріжжі, Білій Церкві, Тернополі, Харкові, Хмельницькому, Чернівцях, Чернігові вона – менша, а найдешевша – в Черкасах, – 200,09 грн. Натомість в Сімферополі, Донецьку, Кіровограді, Луганську, Одесі, Севастополі – одна гігакалорія набагато дорожче, від 301,13 грн до 341,63 грн в Ужгороді – взагалі 715,40 грн.
"Розходження вартості в 1,5 – 3,5 рази не мають раціонального пояснення, – вважає О. Сергієнко. – Єдина можлива причина таких цінових стрибків полягає в тому, що підприємства включають у тарифи витрати, які не йдуть безпосередньо на виробництво теплової енергії, а вони у всіх – різні".
Так само сильно відрізняється вартість опалення 1 кв. м в різних містах України. Тариф на опалення встановлюється або єдиний на цілий рік, або сезонний, коли населення сплачує лише в опалювальний період, або двоставковий, коли в сезон оплачується опалення, а не в сезон – плата за обслуговування та утримання обладнання.
Якщо привести усі види тарифів до одного, то вийде, що в 19 обласних центрах тариф на опалення одного квадратного метра нижчий, ніж у Києві – 4,52 грн, (в перерахунку на сезонний тариф), і лише в Сімферополі, Львові, Миколаєві, Полтаві, Чернівцях та Чернігові – вищий, від 4,67 грн до 5,78 грн. Аномальний випадок становить Ужгород, де вартість опалення – 9,17 грн за кв. м.
"Таким чином, влада малює українцям фантастичні цифри, а проконтролювати та оцінити коректність встановлення тарифів – неможливо, оскільки вони приховуються від громадськості, що суперечить нормам закону "Про житлово-комунальні послуги", який передбачає "відкритість, доступність та прозорість структури тарифів для споживачів та суспільства", – підсумовує Олександр Сергієнко.