— Ми вирішили допомагати собакам, — продовжує. — Щодня купували на ринку молоко, хліб, варили каші й відвозили. Та на територію нас не пускали. Двоє охоронців забирали продукти, казали, самі віддадуть. Через місяць ми дізналися, що всю їжу забирали цигани, яких комунальники найняли для вилову.
У притулку — 14 вольєрів. Тут можуть жити близько 70 тварин. У клітках закриті по п'ятеро-шестеро особин, половина порожні.
— Запитали комунальників, чому не годують собак, — каже Ярміла Яношівна. — Відповіли, що їхня задача лише відловлювати. Собак просто закривали і чекали, доки ті здохнуть із голоду. Періодично приїжджали і самі вбивали арматурою, щоб звільнити клітки для інших. Але це не найгірше. Собак відловлювали цигани. Привозили їх сюди, влаштовували собачі бої, цькували більших на менших і дивилися, як ті роздирають одне одного. Або кидали до голодних псів цуценят. Тих зжирали живцем.
Волонтер показує фотографії та відеозаписи. Демонструвала їх меру Мукачевого Золтану Лендєлу. Той не знав про знущання.
— За тиждень звільнили кількох комунальників, — каже Ярміла Яношівна. — Та від цього нічого не змінилося. Собак і далі калічать, переламують хребти, ноги, розрізають шиї й лишають здихати. Єдине, що нам дозволили годувати їх. Крім нас, ніхто не годує.
Згідно з законом, у притулку має працювати ветеринар.
— Ми знайшли ветеринара, який закріплений за притулком, — каже Ярміла Кость. — Він має лікувати хворих тварин, усипляти старих і поранених. Але приходить сюди раз у місяць, коли треба здати звіти.
Начальник комунального господарства Мукачевого Микола Бундзяк говорити про притулок відмовився. Мер Золтан Лендєл визнав, що з собак знущалися:
— Ми бачили фото. Працівників комунальних служб звільнено. Депутати виділять з бюджету 200 тисяч гривень на рік на утримання притулку. Хоча краще б за ці гроші поремонтували дороги або провели опалення в художню школу.