Перші зіткнення пучків протонів зафіксовані у Великому адронному колайдері - найбільшому прискорювачі елементарних частинок, знову занедбаному після річного ремонту поблизу Женеви. Про це повідомив Європейський центр ядерних досліджень (ЦЕРН).
"Це величезне досягнення - просунутися так далеко за такий короткий відрізок часу", - відзначив генеральний директор ЦЕРН Рольф Хойер. Науковий співробітник центру Фабіола Джіанотті, у свою чергу, сказала, що "це чудова новина, старт фантастичної ери фізики і, сподіваюся, відкриттів через 20 років зусиль міжнародного співтовариства з будівництва апарату і детекторів, безпрецедентні за складністю та характеристиками".
Коллайдер був знову запущений 20 листопада. Зараз пучки протонів рухаються по 27-кілометровому тунелю, розташованого на глибині 100 метрів на кордоні Швейцарії та Франції, практично зі швидкістю світла - за 1 секунду вони долають круговий шлях 11 тисяч разів.
Як очікується, до січня-лютого енергія пучків досягне 7 тераелектронвольт (ТеВ) або 3,5 ТеВ на пучок, що в кілька разів більше нинішньої. Тоді й почнуться експерименти, заради яких, власне, і створювався прискорювач вартістю 10 млрд франків (9,8 млрд доларів).
За допомогою аналізу результатів зіткнення частинок вчені сподіваються глибше проникнути в таємниці матерії, досягти найвищих з коли-небудь вивчених енергій. За найоптимістичнішого результату дослідники зможуть відтворити умови, які існували 13 млрд років тому через 1-2 трильйонні частки секунди після Великого вибуху, що призвів, за однією з оцінок, до виникнення нашого Всесвіту.
|