Після того, як Великий адронний колайдер буде повністю введений в дію, європейські учені повинні зайнятися ще більш грандіозним проектом - Лінійним колайдером.
Про це заявив Рольф-Дітер Хойер - генеральний директор Європейського інституту ядерної фізики ЦЕРН, де був створений колайдер.
Хойер говорить, що побудувати лінійний колайдер також планується при ЦЕРН.
"Якщо обидва прискорювачі елементарних часток запрацюють в ЦЕРН, то інститут зможе виконувати ключову роль в сучасній світовій фізиці", - вважає Хойер.
Лінійний колайдер повинен зіштовхувати електрони і антиелектрони, або позитрони.
Вартість реалізації нового проекту поки невідома. Як стверджує Хойер, для Європи створення такої потужності буде багато в чому питанням престижу.
Учений упевнений, що конкуренція в науковій сфері постійно росте, конкурентами європейських потужностей в США стане Лабораторія імені Фермі, а в Китаї - ряд наукових центрів під керівництвом Академії наук КНР. Разом з тим, створення таких масштабних проектів, як Лінійний колайдер, - це також глобальна співпраця, відзначає фахівець.
Зараз у ЦЕРН створюється чорновий технічний проект Лінійного колайдера. За словами Хойера, якщо БАК доведе наявність бозона Хіггса, то Лінійний колайдер зможе надати нам вичерпні відомості про нього.
Нагадаємо, що Великий адронний колайдер - наймогутніший в історії прискорювач елементарних часток. Він розташований на кордоні Швейцарії та Франції. У 27-кілометровому кільці колайдера повинні стикатися пучки протонів, розігнані до майже світлової швидкості.
Учені сподіваються, що результати досліджень дозволять підтвердити існування так званого бозона Хіггса - частинки, що відповідає за масу всіх інших елементарних часток.
Великий адронний колайдер був вперше запущений рік тому, проте через декілька днів після запуску відбулася аварія. Повторний запуск колайдера відбудеться у середині листопаду цього року.
|