У Гарвардському університеті 1 жовтня пройшла 19-а церемонія вручення Антинобелівських або Шнобелівських премій за найбільш сумнівні й безглузді наукові відкриття й досягнення.
В області охорони здоров'я премію отримала українка Олена Боднар, що живе в США, яка розробила бюстгальтер, котрий в лічені секунди перетворюється на протигаз - захисну маску для дихання.
Примітним в цьому відкритті є той факт, що з одного бюстгальтера виходить цілих два протигази - один для самої його власниці, інший - для перехожого, друга або кого-небудь ще. При цьому за словами самої Боднар, на думку про створення такого бюстгальтера її навела аварія на Чорнобильській АЕС.
Шнобелівську премію миру в цьому році отримала група швейцарських дослідників, які намагалися визначити, якою пивною пляшкою краще отримати по голові – порожньою або повною.
"Порожні пляшки міцніше повних, - заявили дослідники. - Разом з тим, і порожні та повні пляшки теоретично здатні пошкодити череп людини".
Приз в галузі математики дістався керівникові національного банку Зімбабве Гідеону Гоно, який випустив банкноти номіналом від одного цента до 100 трильйонів доларів. Таким чином Шнобелівський комітет відзначив його за те, що він "дав людям простий спосіб щодня вправлятися з широким спектром цифр".
Британські вчені отримали приз у галузі ветеринарної медицини. Кетрін Дуглас і Пітер Роулінсон з університету Ньюкасла удостоїлися нагороди за дослідження, в ході якого було встановлено, що корови з кличками дають більше молока, ніж їх безіменні родичі.
Приз в галузі економіки присуджено керівникам і аудиторам чотирьох ісландських банків: Kaupting bank, Landsbanki, Glitnir bank і Центробанку Ісландії.
Вони отримали його за те, що "продемонстрували, як маленькі банки можуть дуже швидко перетворюватися на величезні банки і навпаки, а також за демонстрацію того, що подібні речі можуть відбуватися з усією національною економікою".
Премію в галузі літератури отримали ірландські поліцейські, що продали більше 50 повідомлень про порушення правил дорожнього руху міфічним "водіям-лихачам" з польськими правами на водіння автомобіля, яких вони брали за морського осіб на ім'я Право Язди, що в перекладі з польської означає "посвідчення водія".
В області біології нагороду отримала група японських дослідників, які встановили, що обсяги харчових відходів можна скоротити на 90%, завдяки бактерії, витягнутої з екскрементів панди.
Шнобелівську премію з медицини заробив американський лікар Дональд Унгер, який щодня протягом 60 років хрустів суглобами пальців своєї лівої руки (але ніколи - правої), щоб перевірити, чи призводить це до артриту. "І ось через 60 років я подивився на свої пальці і не знайшов жодних ознак артриту, - розповів 83-річний Унгер газеті Guardian. - Тоді я підняв очі до неба й промовив: мамо, як же ти помилялася!"
Група американських вчених, які встановили, з якої причини вагітні жінки примудряються утримувати рівновагу, були визнані гідними премії з фізики. А мексиканські дослідники, які отримали алмази з текіли, вибороли премію з хімії.
|