Група батьків українських школярів подала судовий позов до Міністерства освіти і науки з вимогою включити до навчальної програми нарівні з дарвінівською теорією походження людини теорію креаціонізму, яка припускає, що Земля і все живе на ній створене Богом.
Відповідний позов 16 грудня почав розглядати Окружний адміністративний суд Києва. Позов "Про визнання неправомірними рішень і дій центрального виконавчого органу державної влади щодо порушення конституційних прав дитини у сфері загальнообов’язкової освіти" був поданий до суду ще 21 жовтня. Його авторами є батьки школярів зі Львова, Харкова і Дрогобича (всього вісім людей).
Позивачі стверджують, що вивчення у школах виключно матеріалістичної теорії Чарльза Дарвіна порушує ст. 23 Конституції, в якій, зокрема, йдеться, "що кожна людина має право на вільний розвиток своєї особи, і її права не можуть бути обмежені".
Автори позову також вважають, що безальтернативне викладання теорії Дарвіна суперечить закону "Про загальну середню освіту", який передбачає, що "кожен має право на здобування якісної освіти та знань на основі повної, об’єктивної і достовірної інформації". Вони наполягають на повноцінному розгляді під час навчального процесу, принаймні, двох концепцій походження живого і неживого світів: "розумного задуму" - так звану теорію креаціонізму, яка припускає, що Землю і все живе на ній створив Бог, а також натуралістичну (теорію еволюції Чарльза Дарвіна), і пропонують внести відповідні зміни до шкільних підручників із фізики, астрономії, географії, біології та природознавства для 7-12 класів.
Наприклад, не писати про Великий вибух як про єдину теорію виникнення Всесвіту.
Оскільки в залі засідань Окружного адміністративного суду Києва не знайшлося достатньо місць, справа розглядалася в закритому режимі. Тим часом представники Міносвіти вже заявили, що не мають наміру міняти шкільну програму. Заступник начальника юридичного департаменту Міносвіти Віктор Ногін, що представляє в суді сторону відповідача, пояснив позицію свого відомства так: "По-перше, у нас світська держава, по-друге, питання не в підручниках, а в світогляді. У школах ніхто не переконує дітей, що Бога немає або що він є. У навчальних закладах викладають єдину доведену теорію. У будь-якому випадку питання віри - це питання виховання в родині.
Якщо батьки і сама дитина хочуть вірити, то вони віритимуть, незалежно від змісту підручників. І незалежно від релігійних поглядів затверджену програму треба вивчати".
Зазначимо, цей позов є прецедентом в історії незалежної України. У Росії ж у 2006-2007 роках подібний позов вже розглядався. Він був поданий від імені школярки Марії Шрайбер Міністерству освіти РФ і комітету з освіти Санкт-Петербурга.
|