Шквалами вітру повалено електричні та телефонні стовпи, понівечено пам’ятники на кладовищах, знесено й пошкоджено рекламні щити, зламано та вирвано з корінням дерева, а в Минаї з одного будинку було зірвано дах.
У ніч із 5 на 6 вересня п’ятьма районами області прокотилася сильна буря й за кілька годин устигла наробити чимало лиха. Шквалами вітру повалено електричні та телефонні стовпи, понівечено пам’ятники на кладовищах, знесено й пошкоджено рекламні щити, зламано та вирвано з корінням дерева, а в Минаї з одного будинку було зірвано дах (до речі, буря зачепила не лише Закарпаття, а й сусідні європейські держави, де порівняно з нашим краєм, зокрема в Польщі, сума збитків є на кілька порядків більшою).
У суботу зранку весь Ужгород схвилював ще один наслідок деструктивної “роботи” стихії: сильний вітер приблизно о першій годині ночі зніс установлений в 2003-му році 8-метровий 500-кілограмовий центральний хрест із головного купола недобудованого Хресто-Воздвиженського православного кафедрального собору. Як показали попередні дослідження, півтонний хрест було “настромлено” на забетоновану трубу, яка за 6 років проіржавіла біля основи й тому не витримала випробування негодою. Цей урок пішов на користь інженерам-проектантам, котрі монтували хрест: коли його наново встановлюватимуть, то, сподіваємося, робитимуть це ґрунтовно - на суцільній болванці та укріпивши міцними розтяжками.
Як повідомив електронним ЗМІ старший інспектор ЦП ГУ МНС у Закарпатській області Микола Ярега, 32 населені пункти області залишилися без електроенергії, 7 із них - частково; із ладу вийшло 10 ліній електропередач та 67 трансформаторних підстанцій. Окрім цього, чималих збитків буревій завдав і сільському господарству краю. Наприклад, лише в селі Середнє підтоплено 70 тонн зерна, молочно-товарну ферму та склад отрутохімікатів.
За словами Василини Блох, заступника начальника Закарпатського центру з гідрометеорології, тієї ночі метеостанції фіксували в низинних районах швидкість вітру від 15 до 19 м/с, а в гірських - від 24 до 34 м/с. Але аналізуючи фактичні руйнування, зокрема в Ужгороді, можна зробити висновок, що швидкість вітру в місті досягала 20-25 м/с. Як стверджують спеціалісти-синоптики, подібні природні явища в області трапляються раз-двічі на рік. Оскільки наприкінці весни та влітку бурі не було, стихійне лихо перемістилося на початок осені, резюмують вони.
Як розповіли нам фахівці відділу оборонної та мобілізаційної роботи Ужгородської міської ради, комунальники й представники інших відповідних служб донині продовжують усувати наслідки шквалу. Станом на суботу в місті, зокрема, зареєстровано 76 повалених чи суттєво пошкоджених дерев (за попередньою оцінкою, на усунення лише цих результатів бурі пішло приблизно 112 тис. грн.). В обласному центрі ці турботи в основному лягли на плечі працівників КП “Агромікс”, комбінату комунальних підприємств та МРЕМу. До слова, безпосередньо під час нічної стихії в різні місця Ужгорода за терміновими викликами 10 разів виїжджали спецавтомобілі МНС. Що стосується транспорту, власникам якого буревій завдав збитків, то в місті зафіксовано 10 випадків: 8 автомашин мають середній ступінь пошкодженостей, а 2 відновити буде дуже складно.
Остаточну суму збитків від стихії днями визначила спеціальна комісія техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Ужгородській міській раді. Зокрема на капітальний ремонт світлофорів, пошкоджених буревієм, пішло 9583 грн., на ремонт електроустаткування (стовпи, дроти, освітлення) - 20 тис. грн., спилювання та розчистка пошкоджених стихією дерев - 121 077 грн., очищення засмічених зливоприймачів - 3974 грн. та капремонт понівеченої негодою покрівлі будинку по вул. Пестеля, 4 - 40 тис. грн. Загальна сума збитків, завданих місту, - 194 634 грн.
На щастя, тієї ночі від стихійного лиха ніхто не постраждав.
|