Заклик кандидата історичних наук Алена Панова до усіх власників історичних споруд в центральній частині старовинного Ужгорода було озвучено на засіданні Ужгородського прес-клубу. Йдеться про Концепцію відповідального забудовника в Ужгороді. Її втілення розпочнеться реконструкцією одного із будинків (XVIII століття) архітектурного комплексу ужгородської Замкової гори.
Відомий ужгородець Ален Панов презентував стратегію, створену командою небайдужих фахівців щодо робіт з реконструкції і будівництва в історичній частині міста. Він презентував і проект та принцип реалізації першого прикладу втілення цієї Концепції. Йдеться про план реконструкції одного з ужгородських будинків.
Ален Панов акцентував увагу на тому, що вкладає у зміст поняття «відповідальний»: «Це той, хто поважає автентичність історичного архітектурного обличчя міста, а також той, хто ставить збереження історичної цінності будівлі вище, ніж комерційну вигоду».
Передумовами для започаткування Концепції, за словами Алена Панова, стала стурбованість ужгородцями втратою історико-архітектурного обличчя їхнього міста та почуття особистої відповідальності кожного свідомого громадянина за те, що відбувається – замість безрезультатної критики влади, яка у цьому питанні, на жаль, бездіє.
«Втрата архітектурного обличчя Ужгорода призводить до того, що місто стає менш привабливим і для мешканців, і для туристів. Безлад в сфері містобудування обурює мешканців, дивує і відсутність муніципальної концепції архітектурного розвитку та дизайну», – каже керівник проекту.
«Найкращий заклик до забудовників – це власний приклад, тому ми продемонструємо інноваційний проект конкретними діями, а не «на папері». Для цього вперше застосовано альтернативний метод проектування, який презентуємо громаді до початку його реалізації, а не як зазвичай – постфактум. Це і нові підходи до запровадження громадського контролю і менеджменту проекту: залучено Наглядову Раду, до якої увійшли відомі і поважані громадяни з абсолютно різних сфер, знання і особиста позиція яких убезпечать від некоректних дій по відношенню до унікальної архітектурної спадщини», – розповів Ален Панов.
До команди, яка реалізовує проект, увійшли кілька архітекторів, конструкторів, дизайнерів, будівельників та фахових консультантів, у тому числі зарубіжних – з країн, що пов’язані з історичною епохою формування архітектурного обличчя центру Ужгорода.
У ході реалізації проекту реконструюють будинок на вулиці Капітульній, 22 (зведений у 90-і роки XVIII ст). Презентований проект планується завершити до вересня 2012 року.
|