Науковці з Маастріхтського університету в Нідерландах заявили, що розробили технологію, за якою вирощування синтетичного м'яса, придатного для вживання, почнеться вже через декілька місяців, а перші "штучні" сосиски з'являться навесні наступного року.
"Весь світ найближчим часом побачить м'ясо, вирощене в пробірці", - заявив співробітник цього університету професор Марк Пост. Щоправда, ціна подібної сосиски досягне 300 тисяч доларів.
Пост винайшов спосіб вирощувати м'язи в лабораторних умовах - беруться стволові клітини свині і "підгодовуються" сироваткою крові ембріона коня. Йому вдалося виростити смужки, які нагадують м'язи, завдовжки 2,5 см і шириною 0,7 см. Пост влаштовує цим смужкам м'яса "зарядку", щоб за структурою вони не відрізнялися від справжніх м'язів.
Проте виглядають вони не дуже апетитно.
"Вони білі, оскільки в них немає крові і дуже мало міоглобіну", - пояснює Пост. Він сподівається попрацювати з клітками корови і вже через рік створити синтетичну яловичину для гамбургера.
Cтеллан Велін, фахівець з біоетики з університету Лінкепінг в Швеції, вважає, що люди зможуть запросто харчуватися м'ясом рідкісних тварин - синтетичним, звичайно. Традиційно ми їмо м'ясо не найсмачніших звірів, а тих, кого легко одомашнити. Але для синтетичного м'яса немає обмежень.
Проте на даний момент споживати м'ясо, вирощене на сироватці крові ембріона корови, суворо заборонено: є ризик, що воно містить пріони або інші токсичні речовини. Безпечну підгодівлю для лабораторного м'яса - на основі синьо-зелених водоростей - намагається розробити Йоост Тейсейра де Маттос з Амстердамського університету.
Синтетичне м'ясо дозволить відмовитися від забою тварин. Крім того, його виробництво не шкодить екології: наприклад, для синтезу м'яса потрібно на 99% менше землі, ніж для вирощування на м'ясо корів.
Нагадаємо, що цього літа японські вчені заявили, що винайшли спосіб синтезувати м'ясо з людських екскрементів.
|