Державне космічне агентство України (ДКАУ) пропонує демонтувати станції попередження про ракетний напад (СПРН) в Севастополі та Мукачевому. Таку заяву зробив голова космічного відомства Юрій Алексєєв на прес-конференції 11 квітня.
"Ми провели дві наради і вважаємо, що станції СПРН повинні бути демонтовані. У такому вигляді вони Україні не потрібні", - цитує його РосБізнесКонсалтинг. За словами Алексєєва, устаткування, яке є на цих об'єктах, виготовлене в 1965-1970 рр. На охолодження цих ЕОМ, які включаються двічі-тричі на день в черговому режимі, щороку витрачається 125 тис дол. Змінювати кут огляду цих станцій також економічно невигідно.
ДКАУ упевнене, що за 2,5-3 роки Україна може створити нову локаторну систему кругового огляду для аналізу космічної обстановки. У 2010 р. на підготовчу роботу за цим проектом витрачено 125 тис дол. Загальна вартість проекту і місце розташування об'єкту уточнюється.
"У нас буде сучасна станція контролю космічної обстановки", - сказав керівник ДКАУ.
Алексєєв пояснив, що 3-4% космічних апаратів в світі запускаються негласно. Крім того, "космічне сміття" є реальною загрозою для дорогих супутників. Тому є попит на послуги з контролю ситуації на орбітах. За словами керівника ДКАУ, інтерес до таких можливостей України проявляла, зокрема, Німеччина. Українські РЛС в Севастополі і Мукачево, які створювалися в СРСР для попередження про ракетний напад, з 26 лютого 2009 р. припинили передачу інформації до Росії у зв'язку з денонсацією відповідної двосторонньої угоди. Щорічно Росія платила Україна за використання станцій 1,3 млн дол. На двох вузлах СПРН служать близько 200 офіцерів.
В Україні розміщено 2 радіотехнічних вузли попередження про ракетний напад - у Мукачевому й у Севастополі, вони оснащені радіолокаційними станціями, які можуть виявляти балістичні ракети на дальності 1,9 тис км.
Радари "Дніпро" під Севастополем і Мукачевим були прийняті в експлуатацію в 1979 році. При розпаді СРСР радари були оголошені власністю України. У 1992 році Москва і Київ підписали міжурядовий договір про оренду станцій протягом 15 років з платою у розмірі 840 тисяч доларів.
|