У середу, 16 вересня, відбулася нарада голови облдержадміністрації Олега Гаваші з ректорами вищих навчальних закладів області. На зустрічі говорили про підсумки цьогорічної вступної кампанії до вишів краю. Також ректори мали змогу внести пропозиції з вдосконалення системи вступу до ВНЗ на наступний рік, які після належного опрацювання будуть передані Міністерству освіти і науки України.
Підбиваючи підсумки вступної кампанії, начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Михайло Мотильчак повідомив, що цього року прийом на І курс в області здійснювали 14 вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації, 6 вищих навчальних закладів ІІІ – IV рівнів акредитації та 24 відокремлені структурні підрозділи вищих навчальних закладів, розташованих за межами області.
На І курс вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації всіх форм власності зараховано 2043 студенти. Із них за кошти державного бюджету навчатимуться 583 студенти (29%), за кошти місцевого бюджету - 370 (18%), за кошти фізичних та юридичних осіб - 1090 студентів (53%). Загалом на місця державного замовлення зараховано 953 студенти (47%).
На І курс вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації всіх форм власності зараховано 4127 студентів. Із них за кошти державного бюджету навчатимуться 1658 студентів (44,2%), за кошти фізичних та юридичних осіб - 2469 студентів (59,8%).
Таким чином, в області студентами вищих навчальних закладів стали 6170 осіб (минулого року було 6348 першокурсників). У відокремлені структурні підрозділи вступило ще близько 1500 краян. Разом в області цьогоріч маємо 7 тис. 850 першокурсників.
Занепокоєння ректорів викликала постанова Кабміну, якою вже в ході вступної кампанії передбачалося скорочення державного замовлення. І хоча уряд відновив обсяги державного замовлення на підготовку спеціалістів та магістрів на рівні минулого року, все ж для молодших спеціалістів та бакалаврів залишено скорочені у порівнянні з минулим роком обсяги.
Державне замовлення для вищих навчальних закладів області цього року зменшено в середньому на 15%. Воно було виконано усіма вищими навчальними закладами.
Суттєво знизився прийом на навчання за контрактом. У середньому вищі навчальні заклади «недобрали» до ліцензійних показників 30% студентів, особливо це відчутно на заочній формі навчання, де недобір на окремі спеціальності становив до 50%. Основні причини – це зменшення кількості випускників ЗОШ області з 14451 чол. у 2008 році до 13919 чол. у цьому році та суттєве підвищення оплати навчання за контрактом.
Разом з тим, цьогоріч в області відкрито нові спеціальності. В Ужгородському національному університеті – це «Безпека інформаційних і комунікаційних систем», а у Закарпатському машинобудівному технікумі – «Будівництво та експлуатація будівельних споруд».
Однією з особливостей вступної кампанії в 2009 році було зарахування на навчання пільговиків. За попередніми даними, у вищі навчальні заклади зараховано на пільгових умовах 136 осіб, що становить 5,2 % від кількості осіб, зарахованих на державне замовлення.
Обласна влада дбає про соціально незахищені верстви населення і забезпечення рівного доступу до освіти. З цією метою в 2008 році було внесено зміни до Програми розвитку регіональної вищої освіти на 2008-2012 роки, якими передбачено надання пільг з оплати за навчання студентів, які навчаються у вищих навчальних закладах області на контрактній основі, із числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства, дітей, батьки яких є інвалідами І та ІІ груп, дітей із числа сімей, які мають 5 і більше неповнолітніх дітей. Вже в 2008/2009 навчальному році пільги з оплати за навчання отримали 30 студентів вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації на понад 90 тис.грн.
В ході наради керівники вишів внесли ряд пропозиції до умов прийому у вищі навчальні заклади та організації вступної кампанії. І головною з них є підвищення ролі загальної освіти в оцінюванні абітурієнтів через врахування середнього балу оцінок в атестаті при проведенні конкурсу щодо зарахування на навчання. Також слід було б обмежити право вступу до ВНЗ випускників шкіл, які в атестаті мають бали навчальних досягнень початкового рівня (1, 2, 3) з будь-якого предмета навчального плану. Було запропоновано скоротити термін приймання документів та збільшити термін для зарахування вступників, продовжити термін дії сертифікатів Українського центру оцінювання якості освіти на 3-5 років тощо.
За підсумками наради всі пропозиції будуть узагальнені та передані Міністерству освіти і науки України для врахування в підготовці вступної кампанії наступного року, повідомили zakarpatpost.net в Управлінні інформації та зв’язків із громадськістю облдержадміністрації.
|