На початку весни на вулицях та ринках Закарпаття з’являються громадяни, які торгують першими весняними квітами. Частина людей вирощує ці рослини на своїх присадибних ділянках, але є й чимало таких, хто «полює» на них у лісах. Від масового знищення потерпають підсніжники, проліски, шафрани, а пізніше конвалії та інші види квітів. Невинний на перший погляд бізнес з продажу весняних квітів спричиняє значні негативні наслідки для природи, тому що серед них є і рідкісні види рослин, що перебувають під загрозою знищення. Тому необхідно нагадати: занесені до Червоної книги України види рослин підлягають особливій охороні на всій території України. Тобто за будь-яких обставин збір в природі та торгівля ними заборонені і, до того ж, караються законом. Обсяги торгівлі цими рослинами, особливо в переддень свят, набирають злочинного характеру.
У зв’язку з цим співробітники міліції разом з екологічною інспекцією щороку, з лютого по травень, проводять операцію "Первоцвіт”. Цей рік також не був винятком. Внаслідок здійснених відповідних заходів у рамках проведення цієї профілактичної операції на т.зв. «зеленому» ринку в Мукачеві виявили п’ятеро жінок, які продавали ранньоквітучі рослини (проліски). Кожна мала по 10 букетиків. Як і передбачали правоохоронці, квіти зірвані у лісах сіл Форнош та В.Коропець. За недотримання чинного законодавства жінок притягнули до адміністративної відповідальності. Аналогічні рейди проводяться і в інших населених пунктах краю. Чинне законодавство передбачає суворе покарання у вигляді адміністративних санкцій за знищення рослин, занесених у Червону Книгу України, збір яких на території області заборонений.
За таке правопорушення згідно зі ст.90 Адміністративного Кодексу України передбачається штраф у розмірі від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутих рослин. Як повідомив начальник Берегівського РВ УМВС полковник міліції Олександр Яцканич, за адміністративні правопорушення на території цього району також притягнуто до відповідальності вже чимало осіб. Принагідно працівники міліції звертаються до громадян з проханням не підтримувати такий незаконний бізнес. Адже, купуючи букетики первоцвітів, ми стимулюємо продавців-порушників до ще більшого збору цих рослин у наступні роки. Відомо: якщо є попит, то є і пропозиція. Нашим жінкам буде не менш приємно отримати придбаний у магазині горщик із декоративними рослинами. Тільки особиста відмова від таких покупок убереже рідкісні рослини від повного знищення.
ВЗГ УМВС України в Закарпатській області
|