З нагоди Дня української міліції начальник ГУМВС України в Закарпатській області генерал-майор Павло КОНОНЕНКО зустрівся з переможцями конкурсу, який проводився серед обласних та республіканських ЗМІ на краще висвітлення роботи міліції.
ЗЛОЧИННІСТЬ "РОСТЕ” БІЛЬШЕ НА ПАПЕРІ...
Керівник закарпатської міліції охарактеризував криміногенну ситуацію в краї та роботу очолюваної ним служби. За словами генерала Кононенка, на території Закарпатської області, як і в цілому по державі, цьогоріч спостерігається ріст рівня злочинності - майже на 17 відсотків. А кількість тяжких та особливо тяжких злочинів збільшилася приблизно на 28 %. Але це, на думку генерала, сталося в першу чергу тому, що законодавець зменшив розмір заподіяної шкоди, з якої настає кримінальна відповідальність. Якщо раніше кримінальна справа порушувалася лише, коли потерпілому завдали шкоду на суму 907 гривень і більше, то тепер - 60 гривень. Тобто державні мужі кидаються з однієї крайності в іншу.
А це породжує лише "паперовий” ріст рівня злочинності. Водночас кількість заяв громадян у міліцію про скоєні на території краю злочини збільшилась лише на 1,9 %. При цьому базовий показник - рівень злочинності на 10 тисяч населення на Закарпатті залишається одним із найнижчих в державі й становить 42 злочини. Менше тільки в Івано-Франківській області - 36,2. Пріоритетами в роботі закарпатської міліції залишається обов’язкова реєстрація заяв і повідомлень громадян про скоєні злочини та правопорушення, максимум зусиль на розкриття цих злочинів, дієва профілактика злочинності. Закарпатська міліція займає друге місце в державі за показником направлення кримінальних справ у суди. Цьогоріч розкрито на 11% більше тяжких та особливо тяжких злочинів.
Зокрема, розкрито всі випадки вимагання та згвалтування. З 33-х убивств залишаються нерозкритими лише три. Це резонансні ужгородські вбивства підприємця Грузіна, розстріл громадянина Руднєва, який займався незаконними валютними операціями, а також вбивство в Тячівському районі громадянина Ребаря. Міліція продовжує працювати над розкриттям цих резонансних злочинів. Зате розкрито інше жахливе вбивство – сім’ї Русинів у Сваляві. Тут, нагадаємо, знайшли вбитою всю сім’ю, в тому числі й 7-річну дівчинку. У господині оселі був відрізаний палець... Як виявилося, цей злочин скоїв їхній 20-річний син! Наразі підозрюваного перевіряють на його осудність.
РОЗКРИВАЄМО БІЛЬШЕ ЗЛОЧИНІВ, НІЖ ПО УКРАЇНІ
Незважаючи на збільшення на території Закарпатської області кількості розбійних нападів, із 39-ти цих злочинів залишаються нерозкритими лише два. Як приклад, у листопаді в селі Драгово Хустського району троє злочинців у масках напали на будинок місцевих підприємців, побили їх, зв’язали, вимагаючи гроші. Але нічого не знайшли й забрали шість мобільних телефонів. Добре спрацювали працівники карного розшуку, які затримали розбійників. Ними виявилися місцеві жителі. Перевіряється їхня причетність до скоєння аналогічних злочинів. З 225 зареєстрованих пограбувань розкрито 152, злочинів цієї категорії у нас розкривається майже на 10 відсотків більше, ніж в середньому по державі.
Для прикладу, нещодавно міліція спіймала двох молодих грабіжників із Перечина, один з яких виявився раніше судимим. Зухвальці нападали вечорами на вулицях Ужгорода на самотніх жінок-перехожих і забирали у них гроші, коштовності, мобільні телефони тощо. Наразі міліція довела причетність перечинського злочинного «дуету» до скоєння п’яти нападів на жінок. Зі 159 шахрайств міліція розкрила 115, це майже на 8 % більше за середньодержавний показник. Так, викрита група у складі двох осіб (один із них раніше судимий), яка закуповувала в підприємців оргтехніку і розраховувалася за неї... сувенірною валютою. Порівняно з минулим роком в області на 36,7 відсотків більше розкрито крадіжок, в тому числі на 29 % - крадіжок із квартир. Працівники карного розшуку, зокрема, затримали раніше судимого жителя Івано-Франківська, який викрав сім моніторів зі школи в Ужгороді.
А в Тячівському районі міліція затримала автомобіль, на якому пересувалися троє громадян Грузії, котрі скоювали в нас крадіжки з автомобілів. Загалом динаміка розкриття майже всіх злочинів у краї вища за середньодержавну. Більше на 14 % розкрито злочинів попередніх років, на 2 % - злочинів, пов’язаних із незаконним обігом зброї, на 9 % - наркозлочинів. Знешкоджено, зокрема, 14 міжнародних каналів постачання в область наркотиків. Найбільш вдалою операцією проти наркоділків можна вважати знешкодження працівниками УБОЗу 6-гектарної плантації конопель в Ужгородському районі. У плані протидії організованій злочинності в суди направлено сім кримінальних справ. Затримано 192-х нелегальних мігрантів, порушено 21 кримінальну справу щодо осіб, які займалися незаконним переправленням «нелегалів» через кордон. Зокрема, спільно з угорськими та словацькими колегами викрито кілька груп перевізників нелегальних мігрантів.
Цьогоріч також виявлено 178 злочинів у сфері економіки, де збитки сягнули ста тисяч гривень, а 22 - зі збитками понад мільйон. На 4% більше виявлено хабарників, у 4-х випадках суми хабарів перевищували 30 тисяч гривень. Для прикладу, затримано голову Тисаашванської сільської ради в Ужгородському районі, яка вимагала 800 тисяч гривень за виділення земельної ділянки. Загалом у сфері земельних відносин виявлено 79 злочинів, з них 4 - зі збитками понад мільйон гривень. На ринку незаконного обігу спирту вилучено велику кількість фальсифікованої горілки з підробленими акцизними марками. Зокрема, на двох серйозних фірмах вилучено понад 70 тисяч пляшок горілки. ВІДПОЧИВАТИ МІЛІЦІЇ ЗАРАНО - Цифри, що свідчать про роботу закарпатської міліції, - вагомі, - підсумував генерал Кононенко. - Керівництво Міністерства внутрішніх справ України висловило нам подяку за роботу. Але підстав для "спочивання на лаврах” у нас немає.
На Закарпатті залишаються нерозкритими три навмисні вбивства, з яких два особливо резонансні. З попередніх років нерозкритими залишаються збройний напад на "Брокбізнесбанк” в Ужгороді, розстріли сім’ї Яцути, таксиста Пастеляка. З тієї ж зброї цьогоріч було розстріляно валютника Руднєва в Ужгороді. Є дуже багато питань стосовно дієвості профілактичної роботи, неналежної організації діяльності дільничних інспекторів. Звісно, нарікання є щодо кожної служби. Не бракує й проблем з особовим складом. На жаль, ми набираємо в міліцію не найкращих. Не всі до нас приходять з червоними дипломами... Але над цими проблемами ми працюємо.
МІЛІЦІЯ ВШАНУВАЛА "ЧЕТВЕРТУ ВЛАДУ”
Після завершення свого виступу начальник закарпатської міліції нагородив заохочувальними преміями, Почесними грамотами ГУМВС та квітами переможців обласного творчого конкурсу на краще висвітлення в ЗМІ діяльності міліції. Серед цьогорічних переможців - кореспондент газети "Новини Закарпаття” Оксана Штефаньо, редактор відділу газети "Карпаті Ігаз Со” Чабо Балог, редактор газети "Ужгород” Мирослава Галас, редактор газети "Неділя” Михайло Носа, директор ТРК "Даніо” Алла Петрова, кореспондент газети "Старий Замок” Петро Поліха.
Заохочувальними преміями нагороджено голову обласного осередку Національної спілки журналістів Дмитра Воробця, власного кореспондента "Укрінформу” Ярослава Ядловського, редактора газети "Європа-Центр” Володимира Кривошапка, власного кореспондента "УНІАН” Наталію Логойду-Петерварі, кореспондента газети "Вісті Ужгородщини” Марію Підгорну, власного кореспондента телеканалу "УТ-1” Богдана Барбіла, його колегу з "1+1” Наталію Зотову, редактора Міжгірської районної газети "Верховина” Василя Пилипчинця. Відзначено також творчий колектив тематичної радіопрограми "Ситуація-служба 102” на обласному радіо (редактор - Микола Дерев’янко”). Після завершення офіційної частини журналісти продовжили спілкування з очільником закарпатської міліції в неформальній обстановці за чашкою кави.
Володимир ПАВЛЮХ
|