В Ужгороді відбулося розширене засідання колегії обласної прокуратури, на якому розглядалася проблема несплати податків-підрив економічної стабільності государства.На засідання колегії були запрошені керівники органів податкової служби області та міськрайпрокурори.
Прокурор Закрапатської області Юрій Бенца, відкриваючи засідання колегії, наголосив, що від своєчасності та повноти сплати податків залежить рівень забезпечення пенсіями, зарплатами та стипендіями наших громадян, а також фінансування усіх держустанов. А забезпечення надходження до бюджету цих грошей насамперед залежить від ефективності роботи податкових органів, професіоналізму їх працівників, відповідальності за доручену справу.
Проте, як показали прокурорські перевірки, їх діяльність, на жаль, не стала запорукою безумовного додержання податкового законодавства, а ефективність роботи працівників цього органу потребує суттєвого покращання. При тому, що ними ж самими допускалися суттєві порушення чинного законодавства, в т.ч. і кримінально карані.
Детальніше на цьому питанні зупинився заступник прокурора області Іван Русин, який у своїй доповіді піддав критиці роботу податкових органів області. Такі висновки прокуратури підтверджуються об’єктивними показниками. Зокрема, він зазначив, що з початку року заборгованість по сплаті податків та податкових платежів до бюджету в області зросла на 40 млн. грн. і станом на 01.09.2009 становить 101,8 млн. грн. Причиною такого становища у деякій мірі залишається факт негативного впливу фінансової кризи на виробничо-господарський процес та зовнішньо - економічну діяльність платників податків, які в результаті цього у поточному році скоротили обсяги своєї діяльності.
Проте, проведеними прокурорськими перевірками органів податкової служби та суб’єктів господарювання з питань додержання податкового законодавства встановлено, що окрім об’єктивних причин зростання цієї заборгованості є також і суб’єктивні.
Насамперед вони полягають в тому, що службові особи міських, районних та об’єднаних міжрайонних податкових інспекцій не в повному обсязі вживають заходи, реагування до службових осіб суб’єктів господарювання, передбачені Законом України “Про державну податкову службу в Україні”. Прокурорські перевірки показали, що відповідальні працівники податкових інспекцій області допускають суттєві порушення цього законодавства, тим самим сприяють платникам податків уникнути від своєчасної сплати, такі порушення виявлено прокурорами міста Мукачево, Іршавського, Міжгірського, Мукачівського, Перечинського, Свалявського районів, Берегівським та Ужгородським міжрайонними.
Також встановлено факти коли працівниками органів ДПА в Закарпатській області в супереч вимогам чинного законодавства безпідставно за фактами виявлених порушень СГД зменшують суму штрафних санкцій.
Виявлені випадки, коли дії службових осіб органів ДПА області при виконанні службових обов’язків виходять за межі дисциплінарних проступків.
З початку року органами прокуратури області вже порушено 3 кримінальні справи за фактами вчинення службових злочинів працівниками органів ДПА в Закарпатській області, Окрім того, прокурорами встановлені факти невжиття працівниками податкової інспекції заходів цивільно-правового характеру щодо примусового стягнення податкового боргу.
Загалом, за результатами перевірки прокурорами міст, районів та міжрайонними в органи ДПА області внесено 11 подань та порушено 2 дисциплінарні провадження (26 осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності та 10 осіб депремійовано), порушено 3 кримінальні справи за фактами вчинення службових злочинів працівниками органів ДПА області.
На адресу платників податків внесено 58 приписів за результатами розгляду яких, до бюджету стягнуто 2721 тис.грн. заборгованості податкового боргу.
Протягом року органами прокуратури області до суду з питань оподаткування пред’явлено 140 позовів на суму 3,4 млн. грн. Судом розглянуто 42 позовні заяви, із яких 26 на суму 519 тис. грн. – задоволено, у 15 – закрито провадження у зв’язку із добровільним відшкодуванням на суму 115 тис. грн. Прокурор області зазначив, що у ситуації, що склалася, у деякій мірі є і провина прокурорів. Адже прокурорський нагляд на даній ділянці роботи не відповідає ситуації, що склалася у цій сфері та потребує покращення.
Тому, окрім звітів керівників органів ДПА області, під час засідання, колегія заслухала звіти прокурорів районів, поставила конкретні завдання щодо усунення виявлених недоліків та підвищення ефективності роботи.
За підсумками колегії прийнято відповідне рішення, спрямоване на покращення нагляду за додержанням податкового законодавства.
|