У І півріччі цього року видобуток мінеральних вод суб’єктами підприємницької діяльності зменшився на 11 % проти минулого року і становив 127 тис. куб. м.
Значно зменшився розлив мінеральних вод у скляні пляшки – на 20 %. Разом з тим використання мінвод санаторіями у лікувальних цілях збільшилося на 9 відсотків.
Спад виробництва спричинений в першу чергу зменшенням попиту на внутрішньому ринку. Так, найбільший виробник мінеральних вод ВАТ «Свалявські мінеральні води», де розливалось 70 % обсягу фасованої води, за результатами першого півріччя зменшив виробництво на 60 %. Так ж ситуація спостерігається і на інших підприємствах краю – ТОВ «Шаяни», ТОВ «Аква-Поляна», ТОВ «Маргіт», МПП «Алекс».
В області неефективно та нераціонально використовуються 38 свердловин мінеральних вод. Відбір води із них становить в середньому 21 % від передбаченої квоти. Найбільш ефективно використовуються Полянське, Свалявське, Голубинське родовища – в середньому на 50-80 %. Найменше – Драгівське (3%), Сойминське (0,45%) та Дравецьке (0,21%).
Крім того, при середньообласній зарплаті в 1490 гривень заробітна плата на заводах з розливу мінеральних вод становить 800-1000 гривень.
Начальник управління державної екологічної інспекції в Закарпатській області Юрій Павлей каже, що цьогоріч на 13 суб’єктах підприємницької діяльності було виявлено 25 фактів порушень.
Натомість голова Асоціації виробників мінеральних вод Закарпаття Іван Кадар зауважив: «Складною та бюрократичною є сьогодні процедура отримання ліцензій. Вона занадто складна та довготривала. Інколи ми очікуємо на дозвіл не один місяць, а то й рік. Ще один урядовий проект – введення ліцензування на виробництво джерельної води з свердловин глибиною до 20 метрів – може взагалі «поставити хрест» на розливі питної води в області»
Процедуру отримання ліцензії можна спростити, наприклад, окремим законодавчим актом. Саме тому обласна влада вже неодноразово зверталася із цим питанням до Верховної Ради, Кабінету Міністрів. Але, на жаль, ситуація так і не зрушилася з мертвої точки.
Наразі понад 90 % продукції розливається в ПЕТ-пляшки, хоча європейський досвід свідчить, що саме скляна тара найбільше до вподоби споживачам, оскільки є більш сприятливою для зберігання цілющих властивостей води, її хімічного складу.
|