«НЕДІЛЯ»
Меню сайту


Розділи новин
Закарпаття
Ужгород
Україна
Політика
Суспільство
Економіка
Фінанси
Бізнес
Наука та ІТ
Культура
Здоров’я
Цікаво
Спорт
Кримінал
Надзвичайні ситуації
Гола правда
Таке життя
Світ
Скандали



Календар новин
«  Листопан 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30



Форма входу


Пошук

 

Друзі сайту





Вітаю Вас, Гість · RSS 23.11.2024, 21:54:25

Головна » 2009 » Листопан » 7 » Закарпаття: Випив чарку, випив дві…



Закарпаття: Випив чарку, випив дві…
07:43:07
 
Днями набрав чинності закон, який дозволяє українським водіям, точніше, визначає допустиму норму 0,2 проміле алкоголю у крові. Проте, як то часто в нас буває, дехто схильний сприймати цю ліберальну поступку законодавства як легалізацію пияцтва. Мовляв, тепер можу випити трохи горілки, пива чи вина і нічого мені за це не буде. А як воно насправді?

 

ДВА БОКИ ОДНІЄЇ МЕДАЛІ

 

Будь-яка медаль, як відомо, має й зворотній бік. Що залишилося в тіні “алкогольного” нововведення? Почнемо з самого документа. Ще 9 вересня цього року був виданий спільний наказ МВС та Міністерства охорони здоров’я “Про затвердження Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції”. Наказ цей, як і належить, було зареєстровано в мін’юсті, а 23-го жовтня він набрав чинності.

 

Інструкція регламентує порядок визначення ступеню сп’яніння водія транспортного засобу. “Установлення стану алкогольного сп’яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться уповноваженими особами ДАІ з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту у видихуваному повітрі мають цифровий показник понад 0,2 проміле алкоголю в крові”, -  йдеться в пункті 2.7 згаданої Інструкції. Простіше кажучи, показник концентрації алкоголю в крові водія, з якого починається покарання, становить 0,2 проміле. Для порівняння, у наших сусідів угорців, румунів, словаків, чехів, цей показник становить -  0. У Польщі -  0,2, у Росії -  0,3, в Німеччині, Австрії, Греції, Іспанії, Франції -  0,5 проміле. У Великобританії та Ірландії -  0,8. А найбільш лояльним до п’яниць за кермом є законодавство острова Кіпр, де допустимий вміст алкоголю у крові – аж 0,9 проміле.

 

Звісно, цивілізована Європа нам не указ. Перефразовуючи відоме прислів’я, що для українця добре, то для німця -  смерть. На думку українського міністра юстиції Миколи Онищука, запровадження цього нормативно-правового акта матиме позитивний вплив на ситуацію з безпеки дорожнього руху та забезпечить захист прав добросовісних водіїв транспортних засобів. Щодо першого -  сумнівно, адже алкоголь, навіть в найменших дозах, послаблює увагу водія й не може апріорі зробити керування транспортним засобом безпечнішим. А от щодо другого, то раціональне зерно в словах міністра справді є. Річ у тім, що в організмі людини, навіть цілком здорової, практично не буває обсолютних 0 проміле алкоголю. Наш організм виробляє так званий ендогенний спирт, і “трубка” покаже навіть в людини, котра абсолютно не вживає спиртні напої, від 0,01 до 0,05 проміле алкоголю в крові. Алкоголь в крові з’явиться й після вживання, скажімо, кефіру, безалкогольного пива, ліків, настояних на спирті. Й тут 0,2 проміле справді є тією допустимою межею похибки, яка працює на користь водіїв. Але водночас ці ж 0,2 проміле є пасткою для різного роду «розумників» за кермом...

 

ЩО В КРОВІ НАШІЙ?

 

Пияцтво для нашої слов’янської ментальності давно стало звичним. Про це свідчить страшна статистика, яка характеризує ситуацію з алкоголізмом в Росії та й у нас в Україні. Люди пили, п’ють і питимуть! В тому числі й за кермом. І жодні посилювальні заходи у законодавстві відразу потрібного ефекту не дадуть. Те, що відкладалося в свідомості громадян десятиліттями, за рік не викорениш. От і тепер дехто сприйняв названу Інструкцію як своєрідну індульгенцію від ДАІ: мовляв, пити за кермом можна! «Допомогли» в цьому й окремі ЗМІ, в яких відразу з’явилася «розшифровка» прийнятого закону. Деякі мудрагелі вирахували, що 0,2 проміле в крові -  це рівно 40 грамів горілки, 350 грамів пива або 150 грамів вина. Мовляв, стільки можна пити й нічого мені за це не буде... Категорично ні! Фахівці в один голос стверджують, що допустимої норми алкоголю самотужки вирахувати не можна. Навіть судмедексперт, застосовуючи складні формули, не здатний абсолютно точно вирахувати, як певна доза алкоголю засвоюється в організмі конкретної людини. Тут усе залежить від багатьох факторів: статі, маси тіла, стану внутрішніх органів, кількості згаданого ендогенного спирту в організмі і навіть від пори року й часу доби. Тому організм різних людей по-різному засвоює одну й ту ж дозу алкоголю. Та й спожитий алкоголь по-різному діє на людей за кермом. Усе залежить від навиків водіння, характеру, душевного стану самої людини. Хтось після пляшки пива може наробити біду, а комусь і пляшка горілки не затьмарить мозок.

 

Однак експериментувати не варто. Які б ліберальні закони не приймалися, проте державтоінспекція свою роботу виконує. За статистикою ВДАІ ГУМВС України в Закарпатській області, з початку року працівники Державтоінспекції краю затримали 5622 нетверезих водіїв (торік таких було 7908). Зо один лиш листопад на дорогах Закарпаття попалися 623 любителі хильнути й кататися.

 

Ця ж Інструкція, котра регламентує 0,2 проміле в крові водія, чітко визначає, за якими ознаками можна визначити алкогольне сп’яніння водія: запах алкоголю з рота, неадекватна поведінка, порушення координації рухів, мови, виражене тремтіння пальців рук, почервоніння обличчя тощо.

 

Навіть якщо «трубка» інспектора ДАІ не покаже перевищення алкоголю, вас можуть доставити на експертизу в медичний заклад. А там, повірте, спожита “доза” неодмінно спливе. Алкоголь повністю вивітрюється з крові не раніше,  як за 24 години з моменту споживання. 100 грамів шампанського “трубка” покаже й через годину, таку ж дозу горілки -  за 3-3,5 години, коньяку -  за 3,5-4 години. Є й інші розрахунки. Скажімо, при вазі тіла 80 кг водію, котрий спожив 100 грамів горілки або літр пива, категорично заборонено сідати за кермо раніше, ніж через 4 години. А 250 грамів горілки або 5 пляшок пива вивітряться з крові не раніше, ніж через 13 годин.

 

За кермом взагалі ліпше не пити. На користь цього свідчить страшна статистика ДТП, скоєних з вини нетверезих водіїв. Левова частка аварій, коли водії збивають людину й тікають з місця пригоди -  теж на совісті п’яниць за кермом, які сподіваються проспатись й уникнути покарання. Забуваючи при цьому, що скоєння злочину в стані алкогольного сп’яніння й ненадання допомоги потерпілому суд однозначно трактує як обставини, які обтяжують покарання.

 

ЩО КАЖЕ НАРОД?

 

А яка думка з цього приводу самих водіїв?

 

Наталя, водій з 4-річним стажем:

-  Я категорично проти того, аби дозволити пити за кермом хоч би й 20 грамів. Наші люди які? «Пусти свиню під стіл -  вона й ратиці на стіл»... Я сама ніколи не вживаю за кермом, але знаю, що навіть 100 грамів легкого вина гальмують реакцію водія. Тому одне з непорушних правил, яких я дотримуюся в житті, це -  ні грама за кермом! Мене дивує, як в Україні пройшов цей закон. Нашим людям, які звикли до безкарності, категорично не можна нічого попускати, тим паче в питаннях, які стосуються людського життя та здоров’я. Такої ж думки і мої друзі та фахівці, до яких я зверталася для консультації.

 

Роман, водій з 3-річним стажем:

-  Я схвально сприйняв це нововведення. Не будуть тепер “даішники” чіплятися до водіїв, як раніше. Знайомий випив на хрестинах доньки товариша буквально півпляшки пива, його зупинили “даішники” й оштрафували за повною програмою! Інший випив натуральний виноградний сік, а трубка показала, що вживав алкоголь... Аби уникнути таких непорозумінь, і потрібні ці 0,2 проміле “запасу”. Так є в усьому цивілізованому світі, і нам не завадить. Приміром, хіба не можна в літню спеку випити бокал холодного пива? Це ж не вплине суттєво на реакцію водія. Я, правда, сам не ризикую пити за кермом, але це нововведення мені подобається.

 

Олександр, водій з 30-річним стажем:

-  Нашим людям, з нашим менталітетом, взагалі не можна пити за кермом! Не треба жодних експериментів. Хто визначатиме ті проміле? На око за вмістом пляшки?.. В одного водія 50 грамів горілки чи пляшка пива покажуть, скажімо, 0,1 проміле, в іншого - 0,3. Когось від “деци” тягне на подвиги, а комусь і ціла пляшка до снаги.

В Америці, приміром, дозволено вживати за кермом певну дозу алкоголю. Однак на практиці це дозволяють собі робити хіба що “безбашенні” водії. Адже якщо там спіймають водія вдруге нетверезим за кермом -  тюрма на 5 років і баста! Мені про тамтешні порядки розповідав син, який тривалий час жив у США.   

 

КОМЕНТАР ДЕРЖАВТОІНСПЕКЦІЇ

 

-  Наразі у нас проводиться закупівля технічних засобів, що дають можливість зафіксувати у водія ці так звані 0,2 проміле, -  зауважує начальник сектору адмінпрактики, оформлення матеріалів ДТП та дізнання ВДАІ ГУМВС України в Закарпатській області майор міліції Олексій СПІВАК. -  Усім відома “трубка тверезості” для цього не годиться. Тому водії, щодо яких виникла підозра у їх нетверезості, доставлятимуть в медичні заклади на освідчення. Незалежно від того, де зупинили водія: чи то на вулиці Гагаріна в Ужгороді, чи, скажімо, в селі Дубрівка на трасі Київ -  Чоп. Обох ми змушені будемо доставити в Ужгородський обласний наркологічний диспансер або в інший медичний заклад, який має дозвіл проводити такі експертизи. Звісно, це викликатиме певні незручності для водіїв і пасажирів авто, оскільки забиратиме багато часу. Та й нам роботу ускладнить. Однак юридично ми не маємо права стверджувати, що водій керував транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння, керуючись лише показаннями “трубки тверезості”. Цей прилад лише може дати підстави інспектору ДАІ для доставлення водія на освідчення в медичний заклад. До слова, законодавством не передбачено, що водій може користуватися якимись власними приладами тверезості, як про це пишуть деякі газети. А відмова від освідчення в медичному закладі тягне за собою таке ж покарання, як і за керування в нетверезому стані.

 

Прилад, який фіксує кількість проміле алкоголю в крові, коли водій вдихає в нього повітря, досить дорогий. Він повинен бути сертифікований та мати відповідне свідоцтво про перевірку, аби потім не виникало зайвих запитань. Ними має бути забезпечений кожен наряд ДАІ, який заступає для несення служби.

 

Тепер стосовно самого наказу щодо 0,2 проміле. На мою думку, нашим водіям не можна давати навіть найменшого шансу, щоб вживати алкогольні напої. Бо там, де 50 грамів, там завжди і 100, і 150, і “до третьої”, і “на коня”... Нашому чоловіку дай палець, то він відкусить руку. Такий наш менталітет, нічого не поробиш. Тому в теперішній ситуації на дорогах України я б назвав згаданий документ доволі популістським заходом, який насправді не поліпшить ситуацію з аварійністю на дорогах і пияцтвом за кермом, а лише погіршить. Утім, це моя особиста думка -  не як посадової особи, а як громадянина та водія.

 

0,2 ПРОМІЛЕ АЛКОГОЛЮ У КРОВІ. БАГАТО ЦЕ ЧИ МАЛО?

 

Звістку про те, що законодавець затвердив зміни, за якими допустимою нормою алкоголю у крові водія вважається відтепер 0,2 проміле, громадяни сприйняли неоднозначно. Частина людей схвально відгукується про цей закон, але є й чимало таких, серед них і самі водії, котрі схиляються до думки, що названі нововведення стануть причиною збільшення кількості автопригод за участі п’яних водіїв. Спробуймо, врахувавши усі «за» і «проти», висловлені на адресу нового закону, проаналізувати, чи потрібні були подібні зміни, чи доцільні вони у нашому суспільстві, чи готові до цього українці. Наш кореспондент поцікавився думкою пересічних громадян, працівника Державтоінспекції, а також прокоментував деякі пункти Інструкції, що регламентує нині порядок визначення ступеню сп’яніння водія транспортного засобу. Однак чи приживеться нововведення у суспільстві й чи дасть позитивний ефект- покаже час.

 

Володимир ПАВЛЮХ
 
 
 
Категорія: Закарпаття | Переглядів: 512 | Додав: valera


Також читайте на zakarpatpost.net
БЮТ экстренно собирает Раду, чтобы отменить соглашение о ЧФ
ДАІ запропонувала нові правила дорожнього руху
Ученые предрекают Земле апокалипсис из-за гигантской магнитной бури в 2013 году
69 лет назад началась Великая Отечественная война
Погода у Закарпатті та Ужгороді 28 червня
Депутаты разрешат курить только под специальными знаками
Офіційний курс валют на 14 липня
Loading ...

Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Загрузка...
Загрузка...