Відтепер офіційним гімном Закарпаття стане пісня на слова Олександра Духновича.
Її слова було створено в середині ХІХ століття і, за словами професора УжНУ, історика Сергія Федаки, наразі наукою не доведено, що текст належить Духновичу, хоч така думка побутує у літературі. Пісня "Подкарпатские русини..." була свого часу гімном Підкарпатської Русі.
Під час прийняття рішення у залі облради тривали суперечки. Частина депутатів переконана, що слова важкі для виконання, незрозумілі для сучасної молоді і їхня актуальні для того часу, коли писалися, а не для сьогодення.
Гімн має такі слова:
Подкарпатские русины,
Оставте глубокий сон.
Народный голос зовет вас:
Не забудьте о своем!
Наш народ любимый
да будет свободный
От него да отдалится
неприятелей буря
да посетит справедливость
уж и русское племя!
Желание русских вождь:
Русский да живет народ!
Просим Бога Вышняго
да поддержит русскаго
и даст века лучшаго!
Питання про прийняття гімну Закарпатської області розглядалося на кількох сесіях облради. 7 серпня, під час засідання 25 сесії депутати прийняли рішення про внесення змін до попереднього рішення "Про гімн Закарпаття".
Відповідно до змін, попередній термін конкурсу на слова та музику гімну області було продовжено до 30 листопада 2009 року (попереднє рішення від 27 лютого встановлювало термін до 1 вересня).
Суми заохочувальних премій переможцям конкурсу на написання слів та музики гімну Закарпаття збільшили удвічі – до 6 тисяч гривень.
Конкурс проводився відповідно до затвердженого конкурсною експертною групою Положення про проведення обласного конкурсу на створення слів і музики проекту гімну Закарпаття. Метою конкурсу є відбір для затвердження обласною радою гімну Закарпаття, який відображає історію краю, духовні устремління закарпатців, їх прагнення жити в незалежній Українській державі та має високу мистецьку форму.
Як відомо, русини - четверта після росіян, українців і білорусів група східних слов'ян, що проживає в основному на території Закарпатської області України. Вони вважають себе окремим народом і добиваються права на самовизначення.
Рік тому закарпатські русини звернулися до Росії з проханням визнати незалежність Підкарпатської Русі від України.25 жовтня в Мукачеві відбувся Другий європейський конгрес русинів, на якому було проголошено відтворення автономної республіки Підкарпатська Русь у складі країни, і висунуті вимоги до офіційного Києва - до 1 грудня визнати автономію республіки. Інакше русини обіцяли добиватися права на самовизначення поза межами країни.