Американська валюта не впаде, але і до 10 гривень, схоже, зростати не буде.
Гривня сьогодні - один із головних проявів економічної кризи в Україні. Постійні стрибки курсу валют і ціна долара, що вже перевищувала 10 гривень, вбили віру в цінність і стабільність українських грошей. Можливо, якісь зміни в цю ситуацію принесе 2009 рік.
Чи не головна ознака сьогоднішньої валютної кризи в тому, що українська влада не знає, яким може бути курс. Кожен із наших керівників має на це питання особливий погляд. Президент Ющенко, який обіцяє гривні стабільність вже до Нового року, думає, що нормальна ціна – 8 гривень за долар. Національний банк то прогнозує давно небачене зміцнення українських грошей, то теж наближає їх офіційний курс до цифри 8.
Прем’єр Тимошенко впевнена, що дорожче 6,5 гривні долар коштувати не повинен. Через такі розбіжності постійно йдуть сварки і взаємні звинувачення, так що незрозуміло, хто в цій ситуації правий і як в цій ситуації стабілізувати валюту. А от експерти дивляться на майбутнє гривні приблизно однаково.
Схоже, що прокинувшись 1 січня, ми не побачимо нової сильної гривні. Економісти прогнозують, що нижче позначки в 7 одиниць нашої валюти курс долара не впаде. Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь сказав ТСН.ua, що курс долара в діапазоні 7,50-8 гривень сьогодні найбільше відповідає стану справ в українській економіці, та відповідатиме йому після Нового року.
За його прогнозом, приблизно таким курс буде на міжбанківському валютному ринку, а у обмінниках, де ми зазвичай і дістаємо валюту, ціна долара буде триматися цих цифр, як своєрідної «золотої середини». «Але через велику невизначеність, яка досі існує, між ціною купівлі і продажу долара буде залишатися доволі велика (різниця – ТСН.ua)», - додає економіст.
Трохи оптимістичніше дивиться на гривню директор Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло. За його прогнозом, наприкінці цього й на початку наступного років долар може впасти до 7 гривень. «В більш тривалій перспективі, до кінця наступного року, гривня має зміцнюватися.
Несуттєво, але якщо вона навіть буде 6,5 (за долар - ТСН.ua) на кінець наступного року, плюс матимемо інфляцію 15%, це теж буде зміцнення гривні», - наголосив експерт у розмові з ТСН.ua. Будь-які серйозні стрибки курсів він вважає результатом спекулятивних дій на ринку. А вони, в свою чергу, стали наслідком «неадекватної політики» Нацбанку в банківській і валютній сферах.
З прогнозів експертів виходить, що наступного року доведеться звикати до низького курсу гривні. А тому людям, які мають кредитні заборгованості у валюті, хочуть поїхати відпочити за кордон чи просто заощаджували свої гроші в національній валюті, на якесь серйозне полегшення годі чекати.
Та й сильній і дорогій гривні немає звідки взятися. Негативний торговельний баланс (майже у 17 мільярдів) України, проблеми промисловості, яка майже не експортує своєї продукції, величезна інфляція послабили нашу валюту та, схоже, вказали їй справжнє місце.
З іншого боку, навіть якогось стабільного місця гривня сьогодні не має. Надії на стабілізацію пов’язані з новим роком, і багато, якщо не все, в руках Нацбанку. Менше, ніж тиждень тому, саме НБУ запровадив низку нововведень у банківській системі України, що дозволили трохи обвалити долар і євро.
Ярослав Жаліло вважає, що заходи «які стабілізували би валютний ринок, зменшили обсяги спекуляцій і в умовах кризових явищ суттєво посилили регульованість курсової динаміки», були потрібні вже дуже давно. Чому їх запровадили тільки тоді, коли долар перетнув «психологічну» межу в 10 гривень, велике питання. А зараз надії на Нацбанк начебто обґрунтовані, проте вони вже кілька разів не справджувалися.
Чи витримає наша валюта нову хвилю кризи, подивимося вже незабаром після Нового року. Поки ж долар в Україні офіційно коштує ненабагато менше 8 гривень. За найбільш виваженим прогнозом, на такому рівні ціна американської валюти залишиться і в січні.
Є, звичайно, загрози нових економічних спадів, але поки ми від них, здається, більш-менш застраховані. Але на що не можемо чекати 1 січня, так це на долар по 2 чи по 5 гривень.
|