Майже в нелюдських умовах проживають більше 7 тисяч закарпатців
На 2 березня цього року в області нараховується 49 гуртожитків, в яких проживає 7275 громадян. 1 січня 2009 року набрав чинності Закон України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», яким Верховна Рада дозволила приватизувати кімнати гуртожитків. Якою є в області ситуація з гуртожитками, що робиться для забезпечення житлових прав їх мешканців, йшлося на нараді. У нараді також взяли участь керівники профільних управлінь ОДА, правоохоронних органів, окремих районів, міст та інші.
Забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків регулюється відповідним Указом Президента України та іншими правовими документами. Сфера дії Закону «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» поширюється на громадян, які на законних підставах тривалий час (не менше п’яти років) зареєстровані та фактично проживають у відповідних гуртожитках, призначених для проживання одиноких громадян або сімей, і не мають іншого власного житла.
Проте положення Закону не поширюються на громадян, котрі мешкають у гуртожитках, призначених для тимчасового проживання у зв’язку з навчанням, перенавчанням чи підвищенням кваліфікації у навчальних закладах та у зв’язку з роботою (службою) за контрактом; осіб, які мешкають у гуртожитку без законних підстав.
Сфера дії цього Закону поширюється на гуртожитки, які є об’єктами права державної чи комунальної власності, та гуртожитки, що перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні підприємств, установ, організацій з управління житловим фондом незалежно від форми власності, крім гуртожитків, що знаходяться на балансі військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України та Міністерства внутрішніх справ України, повідомили zakarpatpost.net в управлінні інформації та зв’язків із громадськістю облдержадміністрації.
Законом передбачено забезпечення реалізації права на житло мешканців гуртожитків, в тому числі шляхом приватизації кімнат у гуртожитках. Як пояснив начальник житлово-комунального господарства облдержадміністрації Василь Романець, раніше гуртожитки не були віднесені до житлового фонду, тож підприємства вводили їх у статутний фонд і мали право продавати їх. Нині така ситуація склалася по гуртожитку одного з підприємств в Ужгороді. Однак, враховуючи набрання чинності відповідного Закону, будь-які дії, пов’язані із підготовкою до приватизації об’єктів, що розташовані у гуртожитках, та укладання договорів купівлі-продажу на ці об’єкти є неправомірними.
Зрозуміло, що прийняттям самого закону приватизація гуртожитків ще не розпочинається. На даний момент прийнято план організаційних заходів і проектних актів, необхідних для проведення приватизації. Для того, щоб приватизація такого житла розпочалася, упродовж трьох місяців з початку дії Закону міністерствами фінансів, економіки, юстиції та житлово-комунального господарства, а також Фондом державного майна має бути розроблена Програма передачі гуртожитків у приватну власність. Без неї закон поки не діятиме.
Але вже зараз на місцях розпочалася підготовча робота, передусім вивчають реальну картину щодо форми власності, кількості гуртожитків, їх мешканців, стану житлового фонду тощо. Для цього і створена обласна міжвідомча робоча комісія з розв’язання проблем мешканців гуртожитків. Такі ж комісії створено у територіальних одиницях, де є гуртожитки. Поки що відповідну комісію не створено в Ужгороді та Ужгородському районі.
|