Крихітна муха-горбатка відкладає яйця в голову вогненного мурахи. Спочатку комаха повністю втрачає над собою контроль, а потім у неї відвалюється голова.
Американські вчені вирішили боротися з вогненними мурахами, яких вважають одним з найшкідливіших інвазивних видів, за допомогою завезених з Південної Америки мух-паразитів. Мухи перетворюють уражені особини на зомбі.
Крихітна муха-горбатка нападає на вогненну мурашку і відкладає яйця всередині його тіла. Після того, як з яєць усередині мурашиного тіла вилуплюються личинки, вони виділяють фермент, під дією якого у мурашки відвалюється голова. І в цій відчленованій голові личинка мухи-горбатки продовжує розвиватися.
Війну мух і мурашок ентомологи спровокували не просто з цікавості. Річ у тому, що вогненних мурах випадково завезли в США з Південної Америки на початку 90−х років, і з того часу комахи не дають американцям спокою.
Вогненний мураха дуже агресивний, від його укусів на шкірі виникають пухирі, які не проходять декілька днів. Особливо небезпечний цей вид для тих, хто страждає на алергію до мурашиної отрути.
Крім того, вогненні мурахи завдають величезного економічного збитку (6 млрд доларів на рік) через те, що скрізь, куди можуть добратися, перегризають електричні дроти і виводять з ладу будь-яку техніку.
У 1997 році Законодавчими зборами штату Техас було прийнято спеціальний проект боротьби з вогненним мурахою. Хімічні засоби проти мурашок виявилися безсилі. І тепер в рамках цього проекту науковці проводять дослідження з мухами.
Муху-горбатку - природного ворога мурах - намагаються використовувати як союзника в боротьбі з шкідником.
Наприкінці квітня техаські дослідники випустили на волю новий вигляд мухи-горбатки Pseudacteon obtusus. Спостерігаючи за ураженими мурашками, вони помітили, що комахи поводяться дуже дивно.
«Вони стають схожі на зомбі, їх рухи підкоряються паразитові, що сидить всередині. Це відбувається тому, що личинка паразита, що живе в живому інкубаторі, бере під контроль центральну нервову систему мурашки», - розповів фахівець з контролю над пестицидами Техаського агрономічного дослідницького центру Скотт Людвіг.
«Зомбовані» мурахи залишають мурашник і відправляються в тривалу подорож, покоряючись своєму мозку, який отруєний паразитом.
В кінці шляху на них чекає смерть, тому що в якийсь момент мурашка втрачає голову вже не в переносному, а у прямому розумінні. У експерименті, поставленому Людвігом, мурашки з паразитом в голові пішли від свого мурашника більш ніж на 50 метрів.
Вчені особливо підкреслюють, що мухи-горбатки не нападають на місцевих мурашок і абсолютно нешкідливі для людини.
|