Пір'я у динозаврів могли з'явитися набагато раніше, ніж вважалося до цих пір. Такий висновок учені зробили за підсумками дослідження скелета незвичайного горбатого ящера, знайденого в Іспанії. Стаття з описом знахідки з'явилася в журналі Nature.
Практично цілий скелет динозавра Concavenator corcovatus віком 125 мільйонів років був знайдений в 2003 році неподалік від міста Куенка в центральній частині Іспанії. Назва динозавра перекладається як "горбатий мисливець з Куенки", уточнює портал Science News. Незвичайне ім'я пояснюється тим, що на спині ящера розташовувався невеликий горб - вчені зробили такий висновок, так як два хребці динозавра помітно довше інших. Поки що дослідники не можуть однозначно сказати, навіщо C. corcovatus був потрібен горб. За однією з версій, тварини могли з його допомогою охолоджуватися, або ж вони використовували виріст так само, як сучасні верблюди.
Крім горба скелет C. corcovatus несе ще одну незвичайну рису - на передніх лапах розташовуються характерні утворення, які типові для птахів і необхідні для зміцнення пір'я. Якщо дивні потовщення дійсно виконували саме таку функцію, то палеонтологам доведеться переглянути свої погляди на час виникнення пір'я.
До цих пір вважалося, що пір'я виникли у групи динозаврів Coelurosauria (целурозаври), до якої належать, зокрема, тиранозаври і велоцераптори (невеликі хижі ящери, які пересувалися на двох задніх кінцівках), а також предки сучасних птахів. C. corcovatus відноситься до іншої групи динозаврів, і через те, що вчені сумніваються, що пір'я могли виникнути в еволюції двічі, цей факт означає, що їх зачатки з'явилися у спільних предків Coelurosauria і "горбаня з Куенки". Найближчими відомими предком є динозаври з групи Neotetanurae, що жили в період від 171 мільйона років до 165 мільйонів років тому.
Це не перша робота, в якій наводяться докази того, що пір'я виникли в еволюції досить рано. Так, в 2009 році в Китаї був знайдений птахотазовий динозавр з залишками пір'я. Цей ящір мешкав на Землі близько 200 мільйонів років тому.
|